Nirvana hala Tivoli. Kurt Kobain, Foto:Bobo

Na današnji dan u svijetu muzike: 27. februar / veljača

Glas.ba RTV Na današnji dan

1951 – Rođen Steve Harley, pjevač i glavni autor grupe Cockney Rebel, poslije koje je nastavio samostalnu karijeru.

1959 – Rođen Johnny Van Zant, pjevač southern rock grupe Lynyrd Skynyrd od 1987.

1963 – Rođen Dean Dvornik, pjevač i autor, stariji brat funk muzičara Dina Dvornika i sin slavnog kazališnog i filmskog glumca Borisa Dvornika.

1967 – Pink Floyd završio snimanje svoje prve pjesme “Arnold Layne”, koju je napisao Syd Barrett, suosnivač i originalni frontman benda (preminuo 7. 7. 2006.). Pjesma je na singlu objavljena 11. 3. 1967. i nije se pojavila na debitantskom albumu “The Piper at the Gates of Down”, koji se pojavio 5. 8. 1967.

1977 – Na današnji dan u Puli je zvanično, dogovorom pulskog pjesnika Boška Obradovića i nekoliko lokalnih glazbenika, rođena hard rock grupa Atomsko sklonište u postavi Sergio Blažić (vokal, Saša Dadić (bubnjevi), Bruno Langer (bas i vokal) i Dragan Gužvan (gitara).

1980 – Prvi Grammy za rock! Iako je termin “rock” u upotrebi bio već 40-ak godina, tek na 22. ceremoniji dodjela nagrada Grammy prvi put su uvedene kategorije u kojima se izričito navodi pojam rock”. Trofeji su dodijeljeni u četiri kategorije. Za najbolju instrumentalnu rock izvedbu Grammy je dobio Paul McCartney (“Rockestra Theme”), za najbolju vokalnu rock izvedbu dua ili grupe nagrađeni su Eaglesi (“Heartache Tonight”), a najbolju mušku vokalnu rock izvedbu imao je Bob Dylan – u pjesmi “Gotta Serve Somebody”. Neobično je, međutim, da je u kategoriji “najbolja ženska vokalna rock izvedba” nagradu dobila Donna Summer za pjesmu “Hot Stuff”, iako ona više pripada disco žanru. A u kategoriji koja i jeste bila namijenjena tom žanru nagradu je dobila Gloria Gaynor za “I Will Survive”.

1981 – Jugoton izdao prvo diskografsko izdanje grupe Haustor – singl s pjesmama “Moja prva ljubav” i “Pogled u BB” (skraćenica od ‘bolja budućnost’). Obje je napisao basista i suosnivač grupe, Srđan Sacher. Pored njega, u postavi su bili: Darko Rundek (vokal, gitara), Damir Prica (saksofon, orgulje), Nikola Santro (trombon, orgulje) i Ozren Štiglić (gitara, vokal), dok su se za bubnjevima u kratkom razdoblju smijenili Boris Leiner i Zoran Perišić. Pjesma “Moja prva ljubav” je već bila veliki hit u radijskim programima, budući da je još prethodne godine snimljena za Radio Zagreb u produkciji Vanje Lisaka. Ovim singlom najavljen je  debitantski album koji će se pod nazivom “Haustor” pojaviti četiri mjeseca kasnije.

1984 – Izdavačka kuća ZKP RTL objavila debi album ljubljanske electro-pop-rock grupe Videosex nazvan “Videosex 84”, sa kojeg su se izdvojile pjesme “Detektivska priča”, “Kako bih volio da si tu”, “Moja mama” i “Ana”.

Psihomodo pop Tko je ubio Mickey Mousea

1991 – Grupa Psihomodo pop završila snimanje trećeg studijskog albuma “Tko je ubio Mickey Mousea?”. Na tragovima “rock albuma za djecu”, koje su zajedno snimili Gile iz Električnog orgazma i Divljan iz Idola – “Rokenrol za decu” (1989.) i “Rokenrol bukvar” (1990.) – 12 pjesama Davora Gobca za njegov punk rock bend, u produkciji Pika Stančića, također bi mogle biti označene istim pojmom, jer govore o temema kao “Ja volim crtane filmove”, “Igračka”, “Molim vas striček”, “Ja imam najbolje” ili “Petice”. Ipak, većina ovih songova (uz horror ilustraciju na omotu na kojoj Mickey Mouse leži mrtav sa sjekirom u leđima), zadnja su stvar koju bi roditelji preporučili djeci. Album, dakle, umjesto bajkovite, ima realniju i turobniju simboliku: uništavanje djetinjstva ili u širem kontekstu: ubijanje snova. Ona je, dapače, razumljiva s obzirom da se u Hrvatskoj upravo počeo razbuktavati rat. Zbog toga, uostalom, album “Tko je ubio Mickey Mousea” nije objavljen odmah nego tek naredne godine.

BH Eurosong 1993
BH Eurosong 1993

1993 – U ratnom Sarajevu, potpuno okruženom i blokiranom od strane tadašnje JNA i paravojnih formacija, održan je prvi izbor pjesme koja će samostalnu BiH predstavljati na Eurosongu. Voditeljica finalnog programa izvedenog u studiju Televizije BiH bila je Ismeta Dervoz, a muzički urednik legendarni pionir sarajevske muzičke produkcije, Dejan Zagorac. U programu su, među ostalima, nastupili Dražen Žerić, Alma Čardžić, Mahir Paloš, Muhamed Fazlagić Fazla te Davorin Popović u tri navrata – kao solist, zatim zajedno s braćom Edom i Adijem Mulahalilovićem i u vokalnoj grupi koju su još činili Mahir Paloš, Slobodan Vujović i Željka Katavić. Pobijedio je Fazla s pjesmom Dine Dervišhalidovića “Sva bol svijeta” i u Millstreetu u Irskoj pjevao je za BiH 15. 5. 1993. Prvi BiH Eurosong po mnogo čemu je bio jedinstven. Zbog snajpera i ograničene mogućnosti kretanja unutar samog grada, većina autora koji su na natječaj prijavili ukupno čak 43 pjesme diktirali su ih telefonom uredniku BiH Eurosonga. Finalni program u TV studiju održan je pak uz napajanje strujom iz generatora i na minus 17 stupnjeva, jer grijanja nije bilo, dok je slika direktnog prijenosa stigla tek do manjeg dijela zemlje, ako su ga gledatelji uopće mogli pratiti, jer većina, također, nije imala struje.

1994 – Svoj posljednji koncerat u karijeri kultna američka grunge grupa Nirvana održala je na današnji dan 1994. godine u ljubljanskoj dvorani Tivoli!!! Grupa je bila na turneji na kojoj je promovirala svoj treći album “Utero”. Naredni koncert, poslije Ljubljane, bio je predviđen za 1. 3. u Minhenu. Međutim, pjevaču Kurtu Cobainu dijagnosticiran je bronhitis i laringitis te je nastup otkazan. Svejedno, Nirvana je otputovala u Rim, na naredni planirani koncert. Na veliku žalost fanova, ni ovdje nije bilo nastupa, jer je 4. 3. Cobain hospitaliziran zbog reakcije na propisani lijek kojeg je uzeo u kombinaciji s alkoholom. Turneja i cijela serija zakazanih koncerata u Velikoj Britaniji definitivno su otkazani te se grupa vratila u Ameriku. Epilog je poznat – 8. 4. Cobain je pronađen mrtav u svome domu u Seattleu, nakon što se ustrijelio u glavu. Nirvana se potom raspala i tako je, eto, njihov ljubljanski koncert ostao posljednji ikada izveden.