Zelenkovac Jazz Festival

Zelenkovac Jazz Fest 2019 – inovativan i provokativan događaj sa pet zvjezdica

Muzika - svijet Muzika BiH Show Time

Jedan skromni muzički hepening, koji je usred netaknute bosanske šume niknuo prije 19 godina, iz sezone u sezonu je sve atraktivnije okupljalište jazz, rock, blues, world i inih zaljubljenika i ove godine postaje ‘muzički dom sa pet zvjezdica’.

Internacionalni Zelenkovac Jazz festival najavljuje 19. izdanje u terminu od 25. do 28. 7. 2019. na prostoru istoimenog parka prirode i tvrdnja organizatora da priprema ”fantastičan program uz fantastične i visoko profilirane regionalne i evropske izvođače” nije samo PR-ovski mamac.

Uostalom, evo kako program izgleda po danima.

Četvrtak 25.7.2019.

Zelenkovac Jazz Festival od ove godine uvodi novinu – svojevrsni podfest koji se zove ”Žene u jazzu” i u kojem nastupaju dva sastava u kojima dominiraju žene, muzičarke što vode cijelu priču.

Prvi je Trio Jasne Jovićević (Srbija, Mađarska, Poljska) i predvodi ga saksofonistica koja je svirala s mnogim istaknutim muzičarima, među kojima se ističu Hamid Drake, Mike Stern, Bojan Zulfikarpašić,  Al DI Meola, Szakcsi Lakatos i Fekete Kovacs Kornel, objavila je ti solo albuma i jedan sa svojim triom, te je nastupala na brojnim internacionalnim festivalima.

Drugi sastav ženskog programa je zagrebački Trio Livada, kojeg predvodi Valerija Nikolovska, hrvatska rock i jazz pjevačica, rodom iz Makedonije. Profesionalno se muzikom bavi od 1987. godine. Muzičko iskustvo je kalila u blues, soul, funk, acid jazz, house i gospel sastavima kao što su Delta, Blues Power, Telefon Blues Band, Songkillers, Mayales, Eddy&Dus i drugi, a surađivala je s Josipom Lisac, Zdenkom Kovačiček, Meri Cetinić, Ivanom Kindl, Kristijanom Beluhanom, Matijom Dedićem, Elvisom Stanićem, Majkama i Dinom Dvornikom te s Jazz orkestrom HRT-a. Klavijature svira njen muž Viktor Lipić, porijeklom iz Zenice, a na bubnjevima je Damir Šomen, jedan od najboljih hrvatskih bubnjara.

Trio-LiVaDa
Trio LiVaDa

Petak 26.7.2019

Star Time Playboys (Kranj,Ljubljana)

STP je mladi slovenački instrumentalni trio koji postoji od 2015. godine i u svojoj muzici prepliću različite muzičke stilove poput jump bluesa, jazza, western swinga, surfa i rockabillyja, a snimili su jedan album pod nazivom ”It’s star time”.

Oridano Gypsy Jazz Band (Zagreb)

Bend je osnovan u proljeće 2010. godine i fascinacija opusom Djanga Reinhardta, kao i ljubav prema gypsy jazzu njihova je vodilja. Pojavili su se na mnogim festivalima, a prošle godine su objavili svoj četvrti album ”Swing of swings”.

JazzyBIT (Rumunija)

JazzyBIT je trio iz Temišvara i nudi energičnu kombinaciju jazza i rocka u miksu sa bluesom, latino ritmovima i funkom. Bend je dosad objavio dva albuma, ”Touch the sky” (2014) i ”Horizon” (2016), te  odsvirao preko 200 koncerata u devet zemalja i na dva kontinenta, među kojima su nastupi na Beogradskom Jazz festivalu, te na novosadskom Exitu i znamenitom budimpeštanskom rock festivalu Sziget.

Subota 27.7.2019

Dragon’s Fuel (Novi Sad)

Dragons fuel je skupina likova s ​​novosadske scene i opis onoga što muzički kreiraju vrlo je intrigantan – Zmajevo gorivo su zvučni nered, panonski trance ritmovi, muzička iskustva iz Meksika, cool i gorući jazz, istok i zapad i planete, svemir, mikrozvezda, trenutak trenutka…

Rok Zalokar Zhlehtet (Ljubljana)

Rok Zalokar,  jazz pianista kompozitor, vođa je avangardnog pop benda Kukushai, svoga klavirskog trija te improviziranog hip hop benda Million Ear. Već ovo ga čini jako zanimljivim muzičarom i objavšnaja zbog čega je dobio prestižne nagrade Erasmus Jazz Prize i Jazzon. Na Zelenkovac Jazz Festivalu će premijerno predstaviti svoj malo veći bend Zhlehtet kojeg čine muzičari nove generacije ljubljanske impro-scene, a ovaj sastav miješa akustični zvuk sa elektronikom, te kompoziciju sa improvizacijskim konceptom.

Nedjelja 28.7.2019

Afrodizijak (Banjaluka)

Na jedinstvenu Zelenkovac Jazz binu ponovo stižu nedavno realtivirani bubnjarski kolektiv Afrodizijak, grupa koja svoj specifičan muzički izraz gradi na afričkim ritmovima uz brojne dodirne tačke sa etno ritmovima Balkana i svijeta. Sve to znači da je njihov nastup snažan, ritmičan i veseo.

Soda & Gomorra (Beč)

Grupa Soda & Gomorra je holistički apsolutna i oslobođena od materijalnog. Njihova muzika se bazira na avangardnom punk/jazzu, elementima eksperimentalne muzike i buke. Ponekad strukturirana, a ponekad improvizirana, minimalna i konkretna autorska muzika, koja sa malo zvučnog materijala puno kaže. Formirani su u Beču 2016. godine i u postavi su pomiješani srpski i austrijski muzičari.

We Free (Pariz)

We Free je muzički improvizacijski projekt koji je pokreno francuski muzičar Aleksandro Saada, dan poslije strašnog terorističkog napada na Bataclan u Parizu, u novembru 2015. i njegova priča je objašnjenje i naziva i sadržaja We Free:

– Ja sam muzičar, nisam posebno uključen u politiku, ali sam želio da reagiram svojim kodovima. Sutradan sam kontaktirao 30 muzičara iz različitih dijelova svijeta (Japan, Srbija, Malavi, Sjedinjene Države, Francuska, Armenija, Alžir, Kanada, Brazil) i one koji žive u Parizu, te ih pozvao da provedu jednu noć zajedno i improviziraju. Svi pozvani su prihvatili. Sreli smo se u februaru 2016. i podijelili prekrasan trenutak bratstva, nošeni onim što se upravo dogodilo i našom nezaustavljivom željom da izrazimo našu slobodu i želju da živimo u radosti i miru. Htjeli smo se nositi sa nasiljem, neznanjem i strahom, vlastitim sredstvima. Iz tih 5 sati neprekidne improvizacije rođen je album, direktno svjedočanstvo ljudskog i muzičkog susreta rijetkog intenziteta. Moj omiljeni jezik je jazz. To je muzika u kojoj improvizacija drži najveće mjesto. U jazzu obično sarađujemo sa mnogim muzičarima, često po prvi put, i brzo se prilagođavamo. Kroz te susrete, muzičari sa pojedinačnim životnim iskustvima i možda suprotstavljenim idejama, podijelit će trenutak dubokog dijaloga u kojem svako može izraziti sve što ga animira. Pošto sam živio mnogo puta na prethodnim koncertima, znam koliko takvi trenuci mogu duboko da promijene ne samo muzičare, već i svu publiku koja prisustvuje ovim ”sastancima”.

Novi je, dakle, zakazan na Zelenkovcu, a kako je to izgledalo u Parizu, sa 29 muzičara, , pogledajte u videu.