1851 – Rođen Emile Berliner, izumitelj gramofona i gramofonskih ploča
1944 – Rođen Joe Cocker, engleski rock pjevač posebno poznat po hrapavom i moćnom glasu.
1946 – Rođena Cher, američka pjevačica i glumica pravoga imena Cherilyn Sarkasian.
1954 – Objavljen singl američke rock and roll grupe Bill Haley & His Comets s pjesmom “Rock Around the Clock”, prvom planetarno slavnom rock numerom u povijesti.
1955 – Osnovana Muzička akademija u Sarajevu, kao četvrta u tadašnjoj Jugoslaviji (poslije Zagreba, Beograda i Ljubljane).
1970 – Premijerno prikazan film “Let It Be”, istovremeno u Londonu i Liverpoolu. Originalni koncept filma bio je – dokumentarac koji će završiti koncertom grupe, što je trebao biti prvi prvi živi nastup nakon koncerta u San Franciscu 26. 8. 1966. Paul McCartney je predlagao neki mali klub poput onog u Hamburgu s početka njihove karijere, John Lennon je želio neku atraktivnu lokaciju u Africi, dok George Harrison nije pokazivao zanimanje za bilo kakvu svirku. Na kraju su zasvirali na krovu Appleove poslovne zgrade u Londonu (čuveni i, pokazat će se, posljednji živi nastup Beatlesa, koji se dogodio 30. 1. 1969.), a u filmu je prikazan razgovor sa šokiranim slučajnim prolaznicima. Beatlesu su tada odsvirali pet pjesama: “Get Back” (tri puta), “Don’t Let Me Down” (dva puta), “I’ve Got a Feeling” (dva puta), “One After 909” i “Dig a Pony”. Odsvirali su i “God Save the Queen” u “I Want You (She’s So Heavy)” dok je tonac mijenjao trake, ali ove izvedbe su izostavljene iz filma.
1972 – Rođen Busta Rhymes, američki hip hop muzičar, porijeklom s Jamajke.
1977 – Britanski mod revival bend The Jam objavio debi album “In the City”.
1981 – Jugoton izdao drugi album zagrebačke rock grupe Azra, dvostruki LP “Sunčana strana ulice”. Za sve pjesme, ukupno 24, muziku i stihove je napisao Branimir Džoni Štulić, osim za jednu – “Pit… i to je Amerika”. Riječ je o tekstu koji je glumac Mile Rupčić napisao za svoju istoimenu monodramu, a kuriozitet predstavlja podatak: prvi i posljedni put se na albumu Azre našao song u kojem njen lider nije potpisao stihove. Uz poneke ljubavne teme, često opore i grube (“Između nas”, “Gospodar samoće”, “Ne reci mi dvaput”, “Sunčana strana ulice”, “Odlazak u noć”, “Karta za sreću”, “Bankrot mama”), Džoni je i dalje ironičan (“041”, “Poljubi me”, “Užas je moja furka”), ciničan (“Grad bez ljubavi”, “Daleko od istine”, “Uvijek ista priča”), politički grubo otvoren (“Kurvini sinovi”) i dosljedan svom revolucionarnom romantizmu (“Poljska u mom srcu”). Zapravo, u paketu, cijeli album predstavlja njegovu (auto)biografsku ispovijest, portret Zagreba, prijatelja i svakodnevnice s početka 80-ih. Jedna od pjesama što bi se mogla tumačiti dijelom seksualne revolucije, “Fa fa fa”, sa zaraznim ritmom i pjevljivim refrenom, prometnula se hit albuma.
1981 – Izašao debitantski eponimni album Električnog orgazma, samo dva dana nakon što je Jugoton objavio prvi samostalni projekt jedne od tri beogradske novovalne grupe sa čuvenog “Paket aranžmana”, eponimni album Idola. Postavu Orgazma su činili Srđan Gojković Gile (vokal i gitara), Ljubomir Jovanović (gitara), Ljubomir Đukić (klavijature), Marina Vulić (bas) i Branko Kuštrin Mango, bubnjar Grupe I, koji je mijenjao Gorana Čavajdu Čavketa, odsutnog zbog služenja vojnog roka (pa mu je album posvećen). Osam od ukupno 11 songova napisao je Gile i među njima izdvajaju se nove verzije “Krokodili dolaze” i “Vi” sa “Paket aranžmana” te “Električni orgazam”, “Voda u moru” i “Infekcija”. U vrhunske domete ondašnje novovalne rock produkcije spada i “Konobar” Ljube Đukića, pjesma čije je stihove on napisao onoga dana, 13. 1. 1980. godine, kada je i rođen Električni orgazam. Poslije nepodijeljenih hvalospjeva zbog učinka na “Paket aranžmanu”, novi materijal je dobio kontraverzne ocjene – od najvećih pohvala do stavova da grupa “potkopava” socijalistički sistem. Osim toga, unatoč velikoj medijskoj pompi koju su beogradski rodonačelnici novog vala uzrokovali, njihovo debitantsko izdanje je na tržištu prošlo slabije od albuma Azre, Filma, Prljavog kazališta i Idola, tako da je status Električnog orgazma u to vrijeme bio relativno marginaliziran. Tek godinama kasnije u nekim izborima album “Električni orgazam” je bolje shvaćen i uvršten na listu najboljih rock albuma na ovim prostorima. Ako niste znali: U čuvenom engleskom “New Musical Expressu” novinar Kris Bohn ocijenio je grupu Električni orgazam kao jednu od najuzbudljivijih nebritanskih pojava u rocku, a njihov debitantski album mogao se čak kupiti u nekim većim music shopovima u Londonu.
1983 – Grupa The Police objavila singl “Every Breath You Take”, kojim su najavili peti album ”Synchronicity”. Pjesma je na top listama postala njihov najuspješniji broj u karijeri.
1983 – Izašao debitantski album zagrebačke grupe Animatori pod nazivom “Anđeli nas zovu da im skinemo krila”. Sve pjesme potpisuje Krešimir Blažević, pjevač, gitarist i lider Animatora, koje su još činili Vatroslav Markušić (violina), Tomislav Brezičević – Toco (bubnjevi) i Andro Purtić (bas). Ultimativni hitovi izdanja bili su naslovna “Anđeli nas zovu da im skinemo krila” i “Komarci – ljeto nam se vratilo”, a zapažene još “Male curice”, “Lujza”, “Prvi put ili nikad” i “Neki matori jarci”.
1983 – Održana rock večer Omladinskog festivala u Subotici. Među 16 novih bendova, žiri je izdvojio makedonsku grupu Tokmu Taka (traća nagrada), slovenski pop sastav Ultimat (driga nagrada) i, kao pobjednike, nišku hard rock grupu Kerber, koji su izveli pjesmu “Mezimac”. Ako niste znali: Posebnu nagradu za interpretaciju u večeri šlagera, dan kasnije, dobio je 23-godišnji pjevač iz Sarajeva, koji se pojavio i u rock programu sa svojom grupom Top. Tada nisu dobili baš najbolje ocjene, ali je poslije novog solističkog nastupa njihova pjevača, kritičar Džuboksa Aleksandar Žikić zapisao da je čuo “najrokerskiji” glas na domaćoj sceni i da je Sarajlija s pravom dobio posebnu nagradu. Njegovo ime je Mladen Vojičić Tifa.
1988 – Jugoton izdao debi album zagrebačke punk rock grupe Psihomodo pop ”Godina zmaja”. Album je dobio naklonost i kritike i publike, jer je u 12 relativno kratkih brojeva ponudio sirovu energiju punka, temeljenu na njihovih uzorima, Sex pistolsima i Ramonesima, pomiješanu s melodičnim zvukom novog vala, ali i mainstream izrazom u stilu Rolling Stonesa. Kao hitovi izdvojile su se pjesme: “Frida”, “Ja volim samo sebe”, “Ramona” (obrada Ramonesa) i “Telegram Sam” (obrada T. Rex).
1992 – Rock grupa Smak u Kragujevcu izvela ponoćni koncert, što je bio njihov povrastak poslije šest godina, a izveli su kasnije još nekoliko nastupa u Beogradu koji su snimljeni za prvi živi album Smaka “OdLIVEno” objavljen iste godine.
1996 – U izdanju B 92 objavljen drugi album beogradske dub/reggae grupe Darkwood Dub pod nazivom “U nedogled”. Većina kritičara proglasila ga je za najbolje izdanje 1996. u Srbiji i posebno izdvojila pjesme “U nedogled”, “Treći Vavilon”, “Imamo situaciju” i “Hej! Gringo!”
1997 – Održavajući uporno svoju tradiciju svibanjskih ponoćnih koncerata u Kragujevcu, grupa Smak je 20. 5. 1997. u kinu “Šumadija” održala nastup bez publike koji su snimili za drugi live album u karijeri, prigodno i nazvan “Live Without Audience”.
1997 – Američka rock grupa Foo Fighters izdala drugi album “The Colour and the Shape” sa uspješnim pjesmama “Monkey Wrench”, “Everlong” i “My Hero”.
2006 – Heavy metal “čudovišta” Lordi, grupa iz Finske, pobijedila je na Eurosongu u Ateni s pjesmom “Hard Rock Hallelujah”, što je bilo svojevrsno iznenađenje festivala u kojem su godinama dominirale pop pjesmice, a u prethodnih nekoliko uglavnom pjesme obojene etno motivima.