Ako bismo označavali precizan datum kada je pop kultura zvanično ušla na ove prostore, jedan od najozbiljnijih kandidata je rođenje kultne emisije Radio Novog Sada ”Randevu s muzikom”.
Emisija “Randevu s muzikom” u programu Radio Novog Sada pokrenuta je na inicijativu Angela Vlatkovića, urednika Redakcije zabavne muzike i tadašnjeg poznatog kompozitora, a prva je emitirana 1. 6. 1957. godine.
U svakodnevnom terminu od 18.20 do 19 sati, emisiju je do ’62. uređivao samo Vlatković (na slici), predstavljajući slušateljima uglavnom jazz standarde i novitete. Tokom ’60-ih uredničku ekipu su činili Slobodan Davidovac, Aleksandar Rukavina i Milan Čuljak i tada se već pojavljuju ‘mozaici zabavne muzike‘ i želje slušalaca.
Emisija se slušala ne samo u cijeloj tadašnjoj Jugoslaviji, već je imala publiku i u zemljama istočnog bloka, a razna kazivanja i pisma slušalaca potvrđuju da je mnogima ova emisija bila jedini prozor u muzički svijet.
Od početka sedamdesetih, kada je ukinut nedjeljni termin, a trajanje produženo na cijeli sat, “Randevu” je nudio, od ponedjeljka do subote: “Muzičko skladište” (muzika za sladokusce), “Šarmerhol” (domaće zabavne melodije), “Muzički slalom” (svjetski rock), “Pop muzej” (evergreeni), “Rang lista domaćih ploča” i “Želje slušalaca”.
Do kraja stoljeća kao urednici su se smjenjivali Jovan Nikolić, Miroslav Jokić te trojka koja je “Randevu” obilježila i najviše proslavila – Vitomir Simurdić, Anđelko Maletić i Bogomir Bogica Mijatović.

Oni su zaslužni da je veliki jubilej emisije, 20. rođendan, obilježen 1977. izdavanjem LP ploče pod nazivom “Randevu s muzikom – Radio Novi Sad”. Na njoj su se našle koncertne snimke zabilježene na nekim od nastupa u Studiju M ove kuće: “I ne tako običan život” i “Jedna žena” (Korni grupa), “Dijete zvijezda” (Drago Mlinarec), “Sit sam že bluesa” (Tomaž Domicelj), “Gvendolina” i “Zadnja avantura” (September), “Divlje guske” i “Život u čizmama sa visokom petom” (Time).
Ovo izdanje je jedinstveno i zbog toga što se numere Korni grupe, izvedene krajem 1974. na njihovom oproštajnom koncertu u novosadskom studiju, nisu našle na albumu “Mrtvo more” i jedino su ovdje objavljene, a isti je slučaj s numerom Tomaža Domicelja.

Sljedeća obljetnica, tri desetljeća emisije “Randevu s muzikom”, također je obilježena prigodnim diskografskim izdanjima – u ljeto 1987. objavljeni su albumi “Disillusioned” Mitra Subotića Sube a.k.a Rex Ilusivii i “La Strada” istoimene novosadske grupe, a posebni su još zbog ekskluzivnog limitiranog tiraža od svega 500 primjeraka.
Ako niste znali: Prvih nekoliko godina “Randevu” je emitiran samo na mađarskom jeziku (!) i tek od početka šezdesetih ‘preveden’ je na srpski jezik. Proslavljajući 50. obljetnicu 2007. godine, “Randevu s muzikom” je postao najstarija stalna radijska emisija ovog tipa u Evropi.