Nedugo nakon što se 1993. pojavio audio format MP3, nebrojeni muzičari su ga proglasili ubicom dobrog zvuka, a jedan od najglasnijih protivnika ekstremne kompresije audio zapisa je Neil Young.
U digitalnom svijetu, te iz ugla najvećeg broja konzumenata, pojava audio formata MP3 (ili punim nazivom MPEG-1 Audio Layer III) označila je revolucionarni napredak. Njegov otac, njemački inžinjer i matematičar Karlheinz Brandenburg, tvrdio je da kompresija (sabijanje) zvuka ne narušava drastično kvalitet tona u najvažnijem rasponu kojeg ljudsko uho najviše čuje, ali da će drastično smanjenje veličine fajlova (10 do 20 puta) omogućiti ljudima da lakše pohranjuju zapise u svoju kompjutersku arhivu.
Imalo je to smisla u ’90-ima, kada su tvrdi diskovi nudili stvarno skroman kapacitet, ali… S jedne strane korisnici su bili oduševljeni i MP3 postao najrasprostranjeniji audio format u svijetu, dok su na drugoj brojni muzičari bili ogorčeni, tvrdeći da em-pe-trica ubija dobar zvuk, a muzička industrija jednako prestravljena zbog naglo narasle i nekontrolirane (najčešće neovlaštene) distribucije pjesama.

Među najglasnijim protivnicima kompresije od početka je bio slavni rock autor Neil Young, naglašavajući da takvi digitalni audio formati ne pružaju bogate, tople zvuke analognog zapisa. Uporedio je to s tuširanjem sitnim kockicama leda umjesto vodom. Young i njegova kompanija PonoMusic razvili su Pono, muzički download-servis i player za nekomprimirani digitalni audio visokog kvaliteta i lansirali ga 2014., nastavljajući sa istraživanjem i novih formata.
Budući da su u međuvremenu HD memorije narasle na skoro 10.000 puta veće kapacitete nego prije dvadesetak godina, mnogi korisnici su počeli koristiti i puno veće i kvalitetnije audio fajlove (kao FLAC) za svoju muzičku kolekciju. Uz to, uskrsnuće vinila i sve veći broj izdanja i sve veća potražnja za gramofonskim pločama (koje su bile i ostale parametar konzumentskog dobrog zvuka) doprinijeli su da MP3 više ne bude važan kao prije.
Rezultat: fondacija koja stoji iza MP3 prava, licenciranja i distribucije ovih dana objavila je da napustušta MP3 u korist AAC, MPEG-H i drugih boljih i kvalitetnijih formata za čuvanje audio zapisa.
