1929 – Prva ceremonije dodjele nagrada Američke filmske akademije pod nazivom “Oscar” održana je u Hollywood Roosevelt Hotelu. Za najbolji film proglašen je “Wings”, a među nagrađenima je bio i “The Jazz Singer”, prvi zvučni film i prvi tematski muzički film, koji je dobio specijalnu nagradu za produkciju kao djelo koje je revolucioniziralo filmsku industriju.
1946 – Demonstriran prvi magnetofon. U Institute of Radio Engineers u San Franciscu inžinjer Jack Mullin je prvi put demonstrirao jedan potpuno novi i senzacionalni uređaj – magnetofon za snimanje zvuka. No, trebala je proći još cijela jedna godina, odnosno, susret s pravom osobom, da on postao dio tehnološke audio revolucije. Mullin je, naime, na jednoj prezentaciji upoznao Binga Crosbyja, tadašnju najveću zvijezdu američkog show-bizza, a ovaj je odmah uočio priliku za upotrebu uređaja – s njim više ne bi morao svoje radijske show programe izvoditi uživo nego bi ih mogao ranije snimiti. Odmah je uložio 50.000 dolara u malenu tvrtku Ampex (tada je brojala samo šest uposlenih), koja je bila spremna uređaj masovno proizvoditi. Tako je rođen prvi “Ampex Model 200”, a Bing Crosby postao prva velika glazbena zvijezda koja je radila master svojih snimaka na vrpcu i prvi koji je magnetofon počeo koristiti u radijskom programu.
1946 – Rođen Robert Fripp, gitarista progresivne rock grupe King Crimson.
1947 – Rođen Darrell Sweet, bubnjar i suosnivač škotskog rock benda Nazareth.
1953 – Umro Django Reinhardt, francuski jazz gitarista i kompozitora, označen kao jedan od najvećih muzičara dvadesetog stoljeća.
1965 – Rođen Krist Novoselic, basista grunge rock grupe Nirvana.
1966 – Objavljen album “Pet Sounds” američkog rock and roll benda The Beach Boys. Danas se on smatra jednim od najutjecajnijih albuma snimljenih u zapadnjačkoj pop kulturi ikada. Album je rangiran kao broj 1 na listama najznačajnijih ostvarenja stoljeća koje su sačinjavali brojni ugledni glazbeni časopisi, kao što su New Musical Express, The Times, Mojo Magazine, dok se u Rolling Stoneovom izboru 500 najvećih albuma nalazi na drugom mjestu, iza “Sgt. Pepper’s” Beatlesa. Iako potpisan kao album grupe Beach Boys, u suštini riječ je o solo projektu Briana Wilsona, kao kompozitora i producenta, koji je u vrijeme njegovog snimanja od 12. 7. ’65. do 13. 4. 1966. godine, prekinuo turneju s Beach Boysima i fokusirao se samo na svoje epohalno djelo. Na njemu je i dalje razvijao vokalne harmonije, po kojima je njegova matična grupa i bila poznata, dodavši im brojne zvučne efekte i nekonvencionalne instrumente, poput zvona s bicikla, zviždaljke i slično. Od 13 kompozicija, dvije su instrumentalne i 11 pjevane, a u njima se kao vodeći vokali smjenjuju se Brian Wilson, Mike Love i Carl Wilson. Na singlovima su objavljeni naslovi “Caroline, No”, “Sloop John B”, “Wouldn’t It Be Nice”, “God Only Knows”, “Let’s Go Away for Awhile” i “Here Today”.
1968 – Rođena Maja Blagdan, pjevačica zabavne muzike.
1979 – Premijerno prikazan dokumentarno-muzički film o Zdravku Čoliću “Pjevam danju, pjevam noću”, nazvan po istoimenoj pjesmi sa albuma “Ako priđeš bliže”, premijerno je prikazan 16. 5. 1979. Scenarij je napisao estradni novinar Dušan Savković, a režirao ga je Jovan Ristić. Prvi kadrovi snimljeni su na legendarnom Čolićevom koncertu na beogradskom stadionu Marakana, 5. 9. 1978. godine, što je bio prvi stadionski spektakl jednog pop izvođača. Sarajevski pjevač je u tom trenutku bio najpopularnije ime u zemlji i njegova menadžerska ekipa je zaključila da taj ogromni komercijalni potencijal može biti iskorišten za dodatnu zaradu od filma, što će 1987. ponoviti i famozna Lepa Brena, snimajući svoj film “Hajde da se volimo”. Ako niste znali: “Pjevam danju, pjevam noću” je prvi dugometražni dokumentarni glazbeni film koji je snimljen u nekadašnjoj Jugoslaviji. Sljedeći dokumentarac je snimilo Atomsko sklonište, 1981. godine, poslije albuma “Extrauterina”.
1981 – Muzički bijenale Zagreb, manifestacija novih muzičkih tokova utemeljena 1961. godine, u svojoj 11. izvedbi uvodi jednu značajnu novost – rock program. Koncert je održan zadnjeg dana manifestacije, 16. 5. 1981. godine, u zagrebačkom Domu sportova. Nastupili su Električni orgazam, Laboratorija zvuka, Haustor i Šarlo akrobata te inozemni gosti, londonski new wave band Classix Nouveaux, koji je tek objavio debitantski album “Night People”, i post-punk grupa The Gang of Four iz Leedsa, čiji drugi album “Solid Gold” je izašao dva mjeseca ranije. Što se pak domaćih predstavnika tiče, bio je to značajan trenutak s kojim je ovdašnjem rocku glazbeni establišment i zvanično priznao status umjetnosti.
1982 – Za samo dva dana, 15. i 16. 5. 1982. godine, Branimir Štulić, Mišo Hrnjak i Boris Leiner snimili su u studiju Janka Mlinarića Trulog tri nove Džonijeve pjesama “E pa što”, “Sloboda” i “Gluperde putuju daleko”. Imali su samo jednog gosta, Dragu Mlinareca, koji je svirao akordion. Zanimljivo je da je grupa Azra samo mjesec dana ranije završila snimanje trostrukog albuma “Filigranski pločnici” i čekajući njegov izlazak, ušli su, evo, opet u studio i uradili dodatne pjesme.
1983 – Jugoton izdao album ljubljanskog pop-rock pjevača Aleksandera Mežeka “Ljubav preko žice”. “Noć bez snova”, “Stojim na uglu”, “Platio sam za sve” neki su od istaknutijih songova albuma, ali naslovna pjesma “Ljubav preko žice” bila je ultimativni hit i album učinila najkomercijalnijim Mežekovim izdanjem objavljenim u nekadašnjoj Jugoslaviji.
1983 – Engleska heavy metal grupa Iron Maiden objavila svoj 4. album “Piece of Mind”, na kojem je pjesma “The Trooper” postala jedna od najpopularnijih u cijeloj karijeri benda.
1984 – U izdanju Jugotona objavljen album Arsena Dedića “Provincija”. Bilo je to njegovo već 21. ‘dugosvirajuće’ izdanje. Izdanje je obilovalo uspješnicama – “Sve te vodilo k meni”, “Djevojka iz moga kraja”, “Zagreb i ja se volimo tajno”, “Zbogom” i “Razgovor sa konobarom” najpoznatiji su naslovi.
2000 – LET 3 objavio svoj peti studijski album “Jedina” – u jednom jedinom primjerku. Radio stanicama su poslali promo CD tek s jednom pjesmom “PNNK” (“Pedere nabijam na kurac”), a onda krenuli na svirke po Hrvatskoj i Sloveniji. S obzirom da su snimke svih pjesama sa albuma “procurile” u javnost, grupa je u jesen iste godine u Zagrebu izvela čin simboličnog i demonstrativnog samoubojstva zbog tog umnožavanja, pa isto ponovila u Ljubljani, gdje su onda oživjeli i veliki povratnički koncert priredili u boćarskom domu u Rijeci. Slijedio je solistički nastup u zagrebačkoj Tvornici, u kojoj se okupilo rekordnih 2.000 posjetitelja. Tek tada je grupa odlučila da se “Jedina” pojavi i u zvaničnoj distribuciji. Dakle, u svakom slučaju, bila je to najoriginalnija promocija nekog albuma u povijesti ovdašnjeg rocka. “Tazi tazi”, “Profesor Jakov”, “Otrovna kupačica”, “PNNK”, “Ženu varam” i “Glavanovo” neke su od pjesama koje su se izdvojile kao popularnije.
2001 – Umro Brian Pendleton (57), ritam gitarista britanske rock grupe The Pretty Things, osnovane 1964. godine, a smatra se bendom koji je utjecao na neke velike izvođače, kao što su The Rolling Stones i David Bowie. Pendelton je s bendom snimio prva dva albuma i napustio ih je krajem 1966.