auto navigacija

Vodič za kupovinu: navigacije za auto

21. vijek Tehnologija

Vrijeme kada smo koristili autokartu na putovanjima u nepoznato odavno su prošla i većina novih modela automobila već imaju ugrađenu navigaciju, a vlasnici starijih modela koriste GPS s mobilnih telefona.

Sve današnje auto navigacije su znatno poboljšane, a i cjenovno su puno prihvatljivije nego prije. Kako bi znali odakle krenuti i kakvu auto navigaciju izabrati, krenut ćemo s osnovnom podijelom GPS navigacija.

Tvornički ugrađeni GPS navigacije

Ovakve navigacije su fabrički ugrađene u automobil i najčešće se nalaze na popisu dodatne opreme koju možete, a ne morate odabrati. Takve navigacije su posebno dizajnirane za rad s vozilom, imaju veće ekrane i funkcije za aktivaciju glasom. Te navigacije su dio automobila i imaju dodatno garanciju. Auto navigaciju koje su dodatno postavljene u automobil mogu privući pažnju lopova za razliku od tvorničkih koje je nemoguće ukrasti osim ako vam ne odvezu cijeli automobil.

Tvornički ugrađene navigacije mogu vašem auto pri prodaji dodatno povećati cijenu. Kada smo već kod cijene, ona je najočitiji nedostatak u odnosu na ostale vrste navigacija, a mijenjanje karata isto tako može biti jako skupo.

auto navigacija

Prenosive auto navigacije

Prenosive GPS navigacije sami montirate u automobil, najčešće na vjetrobransko staklo ili na instrumental tablu. Svim vozačima se savjetuje da kada nisu u automobilu, maknu uređaj sa vjetrobranskog stakla kako ne bi privukao pažnju lopova. Cjenovno su znatno isplativiji, a možete ih pronaći već po cijeni od 150,-KM. Karte su jeftinije i lakše se ažuriraju od onih tvornički ugrađeni GPS navigacija. Nedostatak ovakvih navigacija je garancija koje traje samo 12 mjeseci i eventualno estetika za one koji ne vole da im dodatna oprema “strši” na staklu.

GPS navigacije s mobilnih telefona

Kod korištenja mobilnih telefona kao alternativnog rješenja za auto navigaciju prije svega treba biti poprilično oprezan. Iako se na mobilnim telefonima po defaultu možete pokušati osloniti na Google Mape bolje da takva rješenja izbjegavate jer ćete se dodatno naživcirati. Na raspolaganju imate puno ozbiljnije i sofisticiranije aplikacije za koje ćete morati izdvojiti najmanje desetak eura pa i preko stotinjak. Ne smijete zaboravit i nosač koji dodatno morate instalirati na vjetrobransko staklo.

Svakako morate voditi računa o tome da vam aplikacija funkcioniše bez interneta i da ima popriličan broj mapa, a s druge strane i na bateriju koju ovakve aplikacije dodatno iscrpe.

Izvor: Procomp.ba

auto navigacija