FENA Novost: Gerontološki centar Sarajevo – mjesto gdje beskućnici nalaze utočište od studeni

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2017-01-09 11:12:31

Gerontološki centar Sarajevo – mjesto gdje beskućnici nalaze utočište od studeni

SARAJEVO, 9. januara (FENA) – Centar za pomoć beskućnicima pri Gerontološkom centru u Sarajevu mjesto je na kojem je, u ovih ekstremno niskih temperatura zraka, spas od studeni pronašlo 17 osoba.

Stručni suradnik, sociolog Ensar Tićić kaže Feni da je kapacitet tog prihvatilišta 25 ležećih mjesta, a trenutno imaju na smještaju 17 korisnika. Dok su kod njih na smještaju tretiraju se, kao i stalni korisnici tog centra.

– Nešto malo je, zbog niskih temperatura, povećan broj korisnika nego inače. Oni mogu koristiti sve naše usluge. Imaju uslugu ljekara, ishranu, spavanje i ni po čemu se ne izdvajaju od naših stalnih korisnika – kazao je.      

Ipak bez obzira na niske temperature zraka, nažalost, ne mogu sami doći jer je takva procedura za prijem.

– Uglavnom, policija ih dovodi, centri za socijalni rad šalju zahtjeve. U posljedna dva do tri mjeseca povećan je broj korisnika koji su došli u prihvatilište. Trenutno imamo još nekoliko slobodnih mjesta, u skladu s procedurom svakoga primamo, nikoga ne odbijamo – naglašava.           

Precizira da po usluge u njihovo prihvatilište većinom dolaze zapuštene osobe, a radi se uglavnom o onima koji vrijeme provode na ulici. Za njih potom osiguraju higijensku obradu, dobiju čistu odjeću i u toplom su, što je najbitnije.

– Boravak u prihvatilištu trebalo bi da bude ograničen na kraći vremenski period, do pronalaska trajnog rješenja. Međutim, u situacijama poput ove i niskih temperatura zadržavaju se i duže. Nikoga nećemo ostaviti na ulici, moramo voditi računa o tome da su ljudi zbrinuti – naglasio je.   

Tićić priča da mnogi od korisnika usluga njihovog prihvatilišta odlaze ali im se i vraćaju, a uglavnom su to oni koji se ne snalaze i ne uspijevaju da samostalno žive.  

To je jedini centar te vrste u Kantonu Sarajevo, a prijem korisnika vrši se putem Službe socijalne zaštite KS koja podnose zahtjev za smještaj osobe koja se našla u stanju socijalne pomoći ili iz bilo kojeg drugog razloga. Rade to i službena lica policijske uprave KS nakon što zateknu osobu na ulicu, u skitnji ili nekoj drugoj sličnoj situaciji te potom kontaktiraju socijalnog radnika nakon čega ga dovode u prihvatilište (uz službenu zabilješku). Pomoć pružaju i komšije ili prijatelji koji su uglavnom informirani o stanju osoba bez adekvatnog smještaja i obavještavaju centre za socijalni rad. 

(FENA) F.F.

http://ift.tt/2i5ktW8