2016-11-22 16:33:04
I šefovi poslaničkih klubova DNS-a i PDP-a saslušani u Tužilaštvu BiH
SARAJEVO, 22. novembra (FENA) – Među šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), koji su saslušani danas u Tužilaštvu BiH u Sarajevu povodom provedenog referenduma o 9. januaru kao Danu RS-a i protivnog mišljenja Ustavnog suda BiH, bili su Spomenka Stevanović iz Kluba Demokratskog narodnog saveza (DNS) i Miroslav Brčkalo iz Partije demokratskog progresa (PDP).
Stevanović, kao i većina saslušanih, novinarima ispred zgrade Tužilaštva je kazala da ovo smatra više političkim nego pravnim procesom. Ona izlaz iz cijele situacije vidi u obustavi istrage naročito stoga što je, kako dodaje, ovo prvi proces nakon neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH. Mnoge odluke tog suda nisu provedene u Federaciji, pa nije bilo istrage, dodala je.
– Referendum je najdemokratskije pravo svakog naroda da se izjasni o nekom pitanju – kazala je također i dodala da su odlukom NSRS-a ispoštovani stavovi građana, „a stav građana je tu jasan“.
– Ustavni sud BiH ne može nikad dobiti dovoljan kredibilitet dok ne odu strane sudije i ne bude donesen odgovarajući zakon o tom sudu – naglasila je, između ostalog, Spomenka Stevanović.
I šef poslanikog kluba Partije demokratskog progresa u NSRS Miroslav Brčkalo je nakon saslušanja izjavio novinarima da se ovdje radi “više o političkoj nego o pravnoj materiji”.
Saslušanje u Tužilaštvu, hronološki gledano, odnosilo se u njegovom primjeru na period od odluke Ustavnog suda BiH iz novembra prošle godine, do odluke o referendumu provedenom 25. septembra, odnosno na djelovanje njega i njegovog poslaničkog kluba u NSRS u kontekstu tih događaja.
Brčkalo ne smatra da će drugi članovi poslaničkog kluba na čijem je čelu biti pozvani na saslušanje u Tužilaštvo BiH mada ne isključuje sasvim tu mogućnost.
Prije Spomenke Stevanović i Miroslava Brčkala, u Tužilaštvu su, također kao svjedoci, istim povodom saslušani Radovan Višković i Vukota Govedarica, šefovi poslaničkih klubova Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Srpske demokratske stranke (SDS) u Narodnoj skupštini RS-a.
Njihove izjave novinarima su slične prethodnim u pogledu stava da cijeli slučaj smatraju više političkim nego pravnim.
Današnja saslušanja šefova poslaničkih klubova u NSRS-u u okviru su istrage pokrenute nakon što je, uprkos stavovima Ustavnog suda BiH da je obilježavanje 9. januara kao Dana RS-a neustavno, referendum o tom datumu kao Danu entiteta ipak održan 25. septembra, a odluku o njegovom održavanju prethodno donijela Narodna skupština RS-a.
(FENA) H.D.