FENA Novost: Izvještaj CCI-a “Stanje nacije”: BiH ulazi u dužničku krizu

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-25 14:28:35

Izvještaj CCI-a “Stanje nacije”: BiH ulazi u dužničku krizu

SARAJEVO, 25. oktobra (FENA) – Bosna i Hercegovina ulazi u dužničku krizu zbog korupcije i sive ekonomije, ustvrdila je asocijacija Centri civilnih inicijativa (CCI).

Reformama se mora pristupiti mnogo odgovornije, transparentnije, obuhvatnije i ciljano na životni standard građana, a ne na ispunjavanje uvjeta za nova kreditna zaduženja, zaključuje ova asocijacija u izvještaju „Stanje nacije“ prezentiranom na pres-konferenciji u Sarajevu.

Rađen je na osnovu godišnjeg praćenja provođenja i efektivnosti Reformske agende – kvantitivne realizacije od 30. augusta 2015. do 30. septembra ove godine, kao i učinka određenih mjera na stanje u zemlji, zbog čega je i  nazvan “Stanje nacije”, kazao je program-menadžer CCI-a Adis Arapović.

Prezentirani izvještaj sadrži pregled pokazatelja i dometa reformi u oblastima javnih finansija, poslovne klime i konkurentnosti, tržišta rada, socijalne i penzione politike, javne uprave i vladavine prava, kao i uticaja svega toga na životni standard građana.

Provedeno je manje od polovine mjera iz Reformske agende, efekti su neosjetni, vladavina zakona je na niskom nivou, a vlade iznose netačne podatke o zaposlenosti, zaduživanju i korupciji, kazao je Arapović. Finansijski sistem je destabiliziran, a valuta pod velikim pritiskom, dodao je.

 -Iako unazad godinu dana bilježimo nekoliko umjereno pozitivnih pokazatelja poput rasta BDP-a, industrijske proizvodnje, rasta poreznih prihoda ili pada nezaposlenosti, većina suštinski bitnih pokazatelja su alarmantni. U oblasti javnih finansija, ukupni javni dug već sedam godina raste, pri čemu je 2015. dostignut historijski maksimum od 43 posto BDP-a, a negativan trend nastavljen je i u 2016., pa će u Republici Srpskoj (RS) javni dug gotovo sigurno preći EU limit od 60 posto BDP-a, čime se podriva fiskalna održivost entiteta, ali i cijele države. Zaduženost po stanovniku kontinuirano raste, trenutno prosječno iznosi 3.370 KM, pri čemu je zaduženost u RS-u veća za 80 posto u odnosu na Federaciju BiH (FBiH). Enorman je teret servisiranja duga u entitetskim budžetima, s trendom rasta umjesto snižavanja. Udio duga od 58 posto u budžetskim prihodima FBiH i 44 posto u RS-u za 2016., praktično je zarobio budžete i minimizirao šanse za stabilizaciju javnih finansija. Dodamo li ovome i afere sa zatvaranjem i/ili likvidacijom triju banaka u RS-u, finansijski, bankarski i monetarni sistem su pod najvećim pritiskom od osnivanja- tvrdi Arapović.

Udio direktnih stranih investicija u BiH u posljednjih šest godina je od 1,69 do 2,72 posto BDP-a, pri čemu u 2015. bilježi ozbiljan pad i iznosi tek 1,75 posto BDP-a ili nešto ispod 500 miliona KM, navedeno je u izvještaju „Stanje nacije“ čije je detalje saopćio Adis Arapović.

Trendovi zaposlenosti i nezaposlenosti već šest godina su bez velikih promjena. U posljednje dvije godine, stopa nezaposlenosti je umanjena za dva posto. Izraženo u apsolutnim brojevima, od donošenja Reformske agende, registriranih zaposlenih u BiH je više za oko 16.000, a nezaposlenih  manje za oko 17.000.

Penzioni sistem je trajno destabiliziran i neodrživ, porezni dug javnih preduzeća ugrožava penzioni i zdravstveni sistem te proizvodi deficit.

Više od četvrtine uposlenih su na budžetu, više od četvrtine svih budžeta se troši na plaće, kazao je također Arapović.

Borba protiv korupcije u zemlji ne daje velike rezultate, tek  dva posto svih optužnica i presuda unazad tri godine odnosi se na korupciju i privredni kriminal. U prvoj polovini 2016., bilo je tek dva posto ili 120 presuda za krivična djela korupcije, a četiri posto ili 307 presuda za privredni kriminal, navedeno je između ostalog u izvještaju “Stanje nacije”.

Objavljen je u okviru kampanje „Posao narodu“, kojom CCI želi doprinijeti provođenju i efektivnosti reformi u BiH, navedeno je također.

(FENA) M.B.