2016-10-06 14:12:15
Predstavljen Zbornik sa simpozija „Daytonski mirovni sporazum i budućnost BiH”
SARAJEVO, 6. oktobra (FENA) – Na Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH) danas je predstavljen Zbornik radova sa simpozija „Daytonski mirovni sporazum i budućnost BiH“ koji je obuhvatio historijski kontekst u kojem je potpisan Daytonski sporazum i njegovu primjenu u preteklih 20 godina.
Za naučni simpozij koji je održan u novembru prošle godine, kako je kazao moderator na promociji i dopisni član ANUBiH Mirko Pejanović, 20 istaknutih naučnih radnika, istraživača pripremilo je referate koji su pripređeni i štampani u zborniku.
– Svi referati su se odnosili na ono što je najbitnije u 20-godišnjem razvoju bh. društva i države i obuhvatili su probleme socijalne zbilje i razvoja društva, kao i reforme koje vode ka tome da država BiH nakon 20 godina, da tako kažem, Daytonskog mira, dobije svoj pristup u članstvo EU i NATO-a – izjavio je Pejanović novinarima.
Svaki autor je dao svoje ideje i prijedloge na temelju sopstvenih istraživanja, a posmatrano zajedno, kako je dodao, sva istraživanja sadrže značajne propruke i prijedloge kako društvenu praksu i odnose u BiH dalje razvijati da bi ona postala moderna i stabilna evropska država.
Ekonomski aspekt ovog simpozija, po riječima promotora Željka Šaina, ogleda se u tome što je obrađeno pet bitnih tema koje se faktički uklapaju u ono što je danas aktuelno, a to je Reformska agenda i pismo MMF-u o aktuelnom stanju u BiH i narednim aktivnostima.
-Autori su iznosili gledišta s kojima se može i polemizirati, ali su u osnovu utemeljena i daju poticaj da se teorijski, a još više praktično gradi inovirana ekonomska politika koja će doprinijeti bržem razvoju BiH i otklanjanju svih onih propusta i grešaka, čak i sistemske naravi, koji su dosad bili prisutni – izjavio je Šain.
Nekoliko autora koji su pisali za ovaj zbornik, kako je izjavio promotor Kasim Trnka, stanovišta su da je u BiH takva situacija gdje postoji tzv. samitska demokratija u kojoj samo lideri vodećih nacionalnih elita pregovaraju o sudbini BiH i da bi promijenili Ustav treba njihov koncenzus.
-Ti autori procjenjuju da zapravo nema nikakvih uslova za takav konsenzus i stoga smatraju da je status quo najbolje rješenje u ovom trenutku, iako se naravno s time ne slažem. Mislim da su davno sazreli uslovi da se mijenja Ustav i vjerovatno bi bilo idealno kada bismo mogli napraviti novi Ustav. Ali ukoliko ne može cjelokupan Ustav, vjerovatno bi moglo korak po korak. Recimo, prvi korak bi mogao da bude da se konačno postigne dogovor o presudi ‘Sejdić i Finci’. Time bi bio napravljen prvi korak kako u reformi Ustava, tako i u pristupu evropskim integracijama – smatra Trnka.
Promotor Salih Fočo smatra da je Daytonski sporazum jedan mirovni ugovor kome ne treba pridavati veliki teorijski značaj.
– Ključni problem je što politički, društveni, intelektualni i ekonomski akteri ne daju modele kako zapravo društvo prevesti iz jednog starog u novo stanje. Čitav svijet doživljava promjene, ali su tranazicije u drugim zemljama programirane, a u BiH se procesi odvijaju stihijski – naveo je Fočo.
(FENA) D.V.