FENA Novost: Odbor za vanjske poslove EP-a danas o Izvještaju Cristiana Dana Prede

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2017-01-30 14:07:37

Odbor za vanjske poslove EP-a danas o Izvještaju Cristiana Dana Prede

BRUXELLES, 30. januara (FENA) – Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta razmatrat će na današnjoj sjednici Nacrt izvještaja o izvještaju Evropske komisije o Bosni i Hercegovini za 2016. godinu koji je tokom prošlosedmične posjete BiH pripremio izvjestilac Evropske komisije za BiH Cristian Dan Preda.

U Izvještaju Prede pozdravljena je činjenicu da Vijeće razmatra zahtjev BiH za članstvo u Evropskoj uniji te da sa zanimanjem iščekuje mišljenje EK-a o utemeljenosti tog zahtjeva zbog čega su i pozvane bh. vlasti da sarađuju kada je u pitanju davanje jedinstvenih odgovora.

Prepoznat je i pozdravljen napredak u provedbi Programa reformi za period od 2015. do 2018. godine, kao i odlučnost BiH da nastavi s institucijskim i socio-ekonomskim reformama, ali je istaknuta i potreba za koordiniranom provedbom reformi.

Rečeno je da i etničke  te političke podjele često otežavaju zajednička nastojanja u pogledu reformi uz naglašavanje da je ključno održati konsenzus o pristupanju Evropskoj uniji te usklađeno djelovati u pogledu vladavine prava, uključujući borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, reforme pravosuđa i javne uprave.

U osvrtu na prošle godine održane lokalne izbore, istaknuto je da su održani bez većih nepravilnosti, ali je istovremeno izraženo žaljenje zbog stalnih neslaganja  političkih čelnika te je građanima Mostara ponovno uskraćeno njihovo demokratsko pravo da izaberu lokalnu vlast.

S druge strane, osuđen je i neprihvaljivim nazvan incident u Stocu te su pozvane sve strane da riješe tu situaciju poštujući vladavinu prava.

– Iskazana politička predanost borbi protiv korupcije nije polučila konkretne rezultate. Ostvaren je napredak u donošenju akcionih planova i osnivanju tijela za sprečavanje korupcije, ali se sa zabrinutošću napominje da slaba saradnja među agencijama smanjuje učinkovitost mjera za borbu protiv korupcije – stoji u Nacrtu izvještaja.

Pozvano je i na profesionalnu specijalizaciju policije i pravosuđa putem odgovarajućih kanala za koordinaciju te je istaknuta potreba uvođenja evidencije učinkovitog nadzora financiranja političkih stranki i izbornih kampanja.

Također, izraženo je i žaljenje što se ne provodi velik broj odluka Ustavnog suda, a ponajprije odluka o Danu Republike Srpske koja je odbačena na referendumu te je naglašeno da je poštovanje vladavine prava i ustavnog okvira BiH od ključne važnosti za napredak na putu prema EU.

Napomenuto je da je potrebno ojačati međuagencijski okvir za efikasniju borbu protiv organiziranog kriminala, iako je prepoznat napredak u toj oblasti.

U Nacrtu izvještaja pozvane su nadležne bh. institucije na povećanje napora u borbi protiv radikalizacije te daljnjih mjera za identifikaciju, prevenciju i zaustavljanje kretanja stranih boraca, a naglašena je i potreba uvođenja programa za deradikalizaciju i sprečavanje radikalizacije mladih.

Žaljenje je iskazano i zbog činjenice da BiH i dalje krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima jer nije provela presudu Evropskog suda za ljudska prava u predmetima “Sejdić-Finci”, “Zornić i Pilav protiv BiH”, a za poboljšanje evropske perspektive zemlje potrebno je ostvariti napredak u tom pogledu.

– Izražava se zabrinutost zbog slučajeva političkog pritiska na novinare i njihova zastrašivanja, što uključuje fizičke i verbalne napade, kao i zbog nedovoljne transparentnosti vlasništva medija, ističe se da je potrebno istražiti napade na novinare – rečeno je u izvještaju o kojem danas trebaju razgovarati evropski parlamentarci.

Između ostaloga, ukazano je na probleme u obrazovanju naročito kada je u pitanju rješavanje pitanja “dviju škola pod jednim krovom” i drugih oblika segregacije i diskriminacije u školama.

Rezolucija, ukoliko bude usvojena bit će proslijeđena Vijeću i Komisiji EK-a, članovima Predsjedništva BiH, Vijeću ministara BiH, Parlamentarnoj skupštini BiH te vladama i parlamentima Federacije BiH i Republike Srpske te Brčko Distrikta, kao i vladama deset kantona.

(FENA) F.F.

http://ift.tt/2kLbJkO