2017-01-27 14:27:11
Bh. parlamentarci s Predom o Rezoluciji EP-a o BiH
SARAJEVO, 27. januara (FENA) – Članovi kolegija domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) razgovarali su danas s izvjestiocem Evropskog parlamenta (EP) za BiH Cristianom Danom Predom o pripremi Rezolucije Evropskog parlamenta koja bi trebala biti usvojena polovinom narednog mjeseca.
Preda je rukovodstvu domova uručio pregled dosad uloženih amandmana na Nacrt izvještaja o Izvještaju Komisije o BiH za 2016. godinu ističući da će oni biti usaglašavani do plenarne sjednice Evropskog parlamenta kao i da će o amandmanima biti moguće raspravljati i na sjednici koja se očekuje 15. februara.
Članovi kolegija domova pohvalili su rad na izradi Nacrta izvještaja te upozorili da bi olako usvajanje nekih amandmana moglo pogrešno prikazati stanje u BiH i narušiti političku stabilnost, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Šefik Džaferović (SDA) pozvao je evropske parlamentarce da učine sve da bi rezolucija bila odraz stvarnog stanja te da bi se izbjegla svojevrsna lobiranja na osnovu kojih bi finalni tekst bio nešto što odgovara pojedinim, a ne svim stranama u BiH.
Ukazao je na nejasnoće i probleme koje mogu izazvati amandmani u kojima se govori o federalizmu, a da pri tome puno značenje tog pojma nije pojašnjeno.
Predsjedavajući Doma naroda Safet Softić (SDA) smatra da je potrebno da se na pravi način te u stvarnom, a ne prenaglašenom obimu govori o pitanju radikalizacije i terorizma da bi eventualni dijelovi rezolucije koji govore o ovim problemima bili utemeljeni na činjenicama.
On je također dodao da će Parlamentarna skupština BiH činiti sve da što prije riješi pitanje implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava kao i konačno razriješe problemi u vezi s izborima u Mostaru.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Bariša Čolak (HDZBiH) istaknuo je da niko ne dovodi u pitanje potrebu fokusiranja na socijalno-ekonomske reforme, međutim, istovremeno je važno sistematski otkloniti krupna politička razilaženja o presudi „Sejdić i Finci protiv BiH“, izbornom zakonu kao i izboru delegata u federalni Dom naroda.
Apostrofirao je i potrebu da se naglasi nužnost reforme u oblasti pravosuđa, prije svega Visokom sudskom i tužilačkom vijeću kao i Tužiteljstvu zbog čega se sporo procesuiraju ratni zločini.
Govoreći o načinu na koji strane u BiH vide prioritete i reformske procese, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Mladen Bosić (SDS) kazao je da je dobro da razlike ne postoje kada se ocjenjuje da nema stvarne i institucionalne borbe protiv korupcije.
Ukazao je i na problem nepoštivanja slobode medija u BiH i ozbiljnost problema s kojima se susreću i javni i komercijalni informativni sistemi te je iznio ocjenu da se svjesno proizvode krize kroz insistiranje na prošlosti, borbama oko datuma umjesto da se bavi stvarnim životnim problemima građana.
Izvjestilac Preda pojasnio je mehanizam u okviru kojeg se dolazi do konačnih ocjena u Evropskom parlamentu, dodajući da se stavovi utvrđuju na osnovu kompromisa i stav o BiH predstavljat će rezultat uvažavanja mišljenja većine zemalja članica Evropske unije.
(FENA) H.D.