2017-01-06 13:00:23
Novi zakon o energijskoj efikasnosti u najavljenom dnevnom redu Doma naroda
SARAJEVO, 6. januara (FENA) – Pripremljeni novi zakon o energijskoj efikasnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine jedan je od primjera usklađivanja domaćeg zakonodavstva s evropskim i nakon provođenja kompletne procedure i usvajanja, rezultirat će uslovima za poboljšanje efikasnosti krajnje potrošnje energije u Federaciji BiH, odnosno smanjenjem energijske intenzivnosti.
To je navela Federalna vlada kao predlagač zakona objašnjavajući razloge za njegovo donošenje i napominjući da je usklađivanje cjelokupnog zakonodavnog okvira s direktivama Evropske unije obaveza kako Bosne i Hercegovine tako i entiteta.
Ta obaveza proističe iz potpisanog Ugovora o osnivanju energetske zajednice 2006. godine.
Novi zakon trenutno je u parlamentarnoj proceduri i najavljen je za jednu od tačaka dnevnog reda Doma naroda Parlamenta Federacije BiH za sjednicu 12. januara. Dok je bio u nacrtu, prošao je javnu raspravu.
Zbog ustavne nadležnosti u oblasti energije, koja se odnosi na unutrašnje uređenje i implementaciju direktiva o energijskoj efikasnosti u domaće zakonodavstvo, usklađivanje zakona iz ove oblasti se vrši na entitetskom nivou, što i jeste razlog zbog kojeg se pristupilo izradi harmonizovanih entitetskih zakona o energijskoj efikasnosti, napominije predlagač.
Evropska unija je energijsku efikasnost prepoznala kao jedan od ključnih načina za postizanje ciljeva održivog energetskog razvoja, koji se odnose na: smanjenje negativnih uticaja na okoliš iz energetskog sektora, mogućnost poboljšanja sigurnosti snabdijevanja energijom i zadovoljavanje rastuće potrošnje energije bez značajnijih poremećaja.
Energijska efikasnost je posebno značajna kao ekonomski djelotvoran način postizanja Kyoto ciljeva vezanih za smanjenje emisija C02, navedeno je također.
Svrha novog zakona je, prema Vladinom obrazloženju, ostvarenje ciljeva održivog energijskog razvoja: smanjenje negativnih uticaja na okoliš, povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom, zadovoljenje potreba za energijom krajnjih potrošača i ispunjenje međunarodnih obaveza koje je preuzela Bosna i Hercegovina u pogledu smanjenja emisija gasova staklene bašte primjenom mjera energijske efikasnosti u krajnjoj potrošnji.
Ovaj zakon se ne primjenjuje na energijsku efikasnost u instalacijama za proizvodnju, prijenos, distribuciju i transformaciju energije.
Predviđeno je formiranje agencija za energijsku efikasnosti kao pravnog lica nadležnog za obavljanje stručnih poslova s ciljem unapređenja uslova i mjera za racionalnu upotrebu i štednju energije i energenata uključujući povećanje efikasnosti korištenja energije u svim sektorima njene potrošnje.
Predlagač je, međutim, naveo da trenutne ekonomske prilike ne dozvoljavaju formiranje agencije i odlučio je zakonom odgoditi njeno formiranje do trenutka kad uslovi budu adekvatni, a obavljenje poslova iz njenog domena prenijeti na resorno ministarstvo.
Dio primjedbi Ureda za zakonodavstvo, koji se odnosi na rukovodnu strukturu i rok formiranja agencije, bit će definiran Vladinim aktom predviđenim u najavljenom zakonu.
U dijelu koji nalaže obaveze javnom sektoru, u predloženom zakonu navedeno je da su organi javne uprave, organizacije, regulatorna tijela, javne ustanove, agencije, jedinice lokalne samouprave i javna preduzeća dužna upravljati energijom u prostorijama u kojima posluju i drugim sredstvima s kojima posluju.
Upravljanje energijom obuhvata obuku i edukaciju zaposlenih, kao i uspostavljanje te provođenje kriterija energijske efikasnosti u postupcima nabavke dobara i usluga.
Subjekti u javnom sektoru će periodično, a najmanje jednom godišnje, analizirati potrošnju energije, provoditi energijski audit u skladu s ovim zakonom i drugim propisima koji regulišu ovu oblast i obezbijediti dobijanje certifikata o energijskoj efikasnosti objekata u funkciji javnog sektora, propisano je između ostalog u najavljenom zakonu.
(FENA) L.A.