2016-12-07 12:33:45
Komisija: Nepoštovanje ljudskih prava košta, a ona su osnova za mir i sigurnost
SARAJEVO, 7. decembra (FENA) – Postoji opredijeljenost političkih aktera u Bosni i Hercegovini za izmjenu zakonskih rješenja da bi se osigurala dosljedna primjena ljudskih prava, ali to se još nije dogodil, iako je činjenica da kršenje ljudskih prava košta sve nivoe vlasti u BiH.
To je danas istaknuto na tematskoj sjednici nazvanoj “Prezentacija Kompilacije preporuka Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima u BiH i njihova provedba” koju je organizirala Zajednička komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH u saradnji s Ujedinjenim nacijama u BiH povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.
Kako je naglašeno brojne su preporuke koje je UN dao BiH za poboljšanje stanja u oblasti ljudskih prava, ali one su konstante i veliki broj njih se ponavlja zbog čega je potrebno odlučnije raditi na implementaciji tih smjernica poput onih koji se tiču izmjena Ustava, uspostavljanje jednakog pristupa socijalnoj zaštiti, ukidanja segregacije u školama, ali i potrebe za uspostavljanje sistemskog praćenja indikatora ljudskih prava.
Predsjedavajući Komisije Borislav Bojić izrazio je uvjerenje da će se ukloniti nedostaci u provedbi UN-ovih preporuka te da će postojati dovoljno političke volje kada je u pitanju poboljšanje zakonodavnog okvira, ocjenjujući da postoji problem i kod primjene sadašnjih zakonodavnih rješenja.
Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac podvukla je da postoji spremnost svih u BiH da se preporuke UN-a realiziraju, ali neophodno je napraviti plan aktivnosti na realizaciji preporuka i utvrditi organe koji će ih provoditi.
– Za sve to potrebna je politička spremnost, ali institucije već su sada spremne da izvršavaju ove preporuke. Potrebno je još uspostaviti i kapacitete i obučiti državne službenike da bi se preporuke kvalitetno provele – smatra Borovac.
Rezidentna koordinatorica UN-a Sezin Sinanoglu pojasnila je danas da je poštovanje ljudskih prava baza za društveni razvoj, dodajući da su ljudska prava zapravo osnova za mir i sigurnost.
Ombudsmenka za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur kaže da danas prezentirana Kompilacija predstavlja inventuru stanja ljudskih prava, upozoravajući da su mnoge od ovih pitanja sadržana u Upitniku od 3.460 pitanja koji će BiH dobiti da odgovori u svom procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Upitala je da li BiH ima sredstava da plaća visoke kazne za one presude koje utvrđuju da postoji određena diskriminacija i kršenje ljudskih prava, ili je za državu bolje da ispoštuje preporuke iz ove kompilacije i da svi djeluju u skladu sa svojim nadležnostima.
Međunarodni dan ljudskih prava ove godine obilježava se pod motom “Ustanite u odbranu nečijeg prava”.
(FENA) M.B.