FENA Novost: U Tuzli promovirana Bajrićeva fotomonografija ‘Srebreničku put pakla 1992-2015’

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-30 20:36:18

U Tuzli promovirana Bajrićeva fotomonografija ‘Srebreničku put pakla 1992-2015’

TUZLA 30.novembra (FENA) – U  Bosanskom kulturnom centru u Tuzli večeras je promovirana fotomonografija „Srebrenički put pakla 1995 – 2015“, autora Ahmeta Bajrića Blicka.

Riječ je o prvoj  bh. fotomonografiji u kojoj je  ispisan genocid u Srebrenici.

O ovom djelu su  govorili novinarka “Dnevnog avaza” Almasa Hadžić, ljekar u ratnoj bolnici u Srebrenici Fatima Klempić-Dautbašić, bivši komandant 28. divizije Armije Republike Bosne i Hercegovine Naser Orić, bivši načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković i autor, a moderator promocije bio je Hazim Karić, urednik fotomonografije.

Ona predsdtavlja jedinstveno djelo u kojem su ovjekovječeni i  hronološki prikazani najznačajniji momenti zabilježeni objektivom Bajrićevog  fotoaparata tokom 20 godina od počinjenog genocida nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija – Srebrenici.

Fotografije su nastajale tokom  procesa traženja nestalih, prilikom otkrivanja i ekshumacija masovnih grobnica u Podrinju, na otvaranju Memorijalnog centra u Potočarima te tokom organiziranja kolektivnih dženaza, komemoracija i posjeta poznatih ličnosti i zvaničnika Memorijalnom centru u Potočarima. 

– Nakon  20 godina  od prvog proboja  Srebreničana na slobodnu teritoriju 1995. godine uspjela je izaći  ova fotomonografija – kazao je  Bajrić , te dodao da je  od tog proboja  pa sve do danas  pratio sva dešavanja vezana za Srebrenicu,  fotografisao komemoracije, otvaranje svih grobnica, marš mira, posjete zvaničnika.

 Ova fotomonografija je jedan dokument, tvrdi autor , jer je, kako kaže, do sada o Srebrenici bilo  samo pisane riječi , a na ovim  fotografijama koje su autentične može se vidjeti dosta toga.

Po riječima novinarke Almase Hadžić, jedne od promotora ovog djela, Bajrićeva  fotomonografija je svjedočenje o najtragičnijem vremenu stradanja bošnjačkog naroda, a  fotografije  su prikazane onako kako su nastajale,  bez retuširanja i svjedoče o počinjenom zločinu.

  Hadžić smatra da je Bajrić, iako, kako kaže, toga nije svjestan, napravio  najveću i najdokumentiraniju optužnicu za genocid koji se dogodio u Srebrenici.

Urednik fotomonografije Hazim Karić naglasio je da ova fotodokumentaristička građa sadrži više od 1.000 fotografija, uz to 1.600  portretnih fotografija žrtava, koje su do sada prikupljene od porodica.

Smatra da je u ovom djelu preslikan genocid na najslikovitiji mogući način, te da će ovaj projekt moći prezentirati priču o Srebrenici u Evropi i svijetu.

– O Srebrenici je u protekle dvije decenije nastalo mnogo knjiga i zapisanih djela, što je važno za sjećanje, ali kada riječi postanu nejasne, slika nastavlja i objašnjava ono što se ne može pobiti  – izjavio je bivši načelnik Srebrenice Ćamil Duraković, ocijenivši  da je iz historijskih razloga  važno imati ovakvo djelo o stradanju u Srebrenici. 

Ahmet Bajrić Blicko je bosanskohercegovački fotoreporter  koji je jedini objektivom  fotoaparata na području Nezuka  kod Sapne uspio zabilježiti proboj Srebreničana na slobodnu teritoriju, čije su  autentične fotografije obišle  cijeli svijet.Više od 30 godina profesionalno se  bavi fotografijom, a njegove fotografije su objavljivane u svim važnijim domaćim novinama i printanim izdanjima u Evropi i svijetu.

 

(FENA) D.V.

http://ift.tt/2gGOOJ5