2016-11-01 16:19:27
Potpisan Ugovor o sufinansiranju projekata iz oblasti energijske efikasnosti
SARAJEVO, 1. novembra (FENA) – Ugovor o sufinansiranju programa i projekata iz oblasti energijske efikasnosti za 2017. godinu, u sklopu programa „Zeleni ekonomski razvoj 2014-2018.“, između Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH i Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH potpisan je danas u Sarajevu.
Potpisali su ga rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija i rezidentna predstavnica Razvojnog programa UN-a (UNDP) u BiH Sezin Sinanoglu i direktor Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH Fuad Čibukčić.
Ugovor se odnosi na nastavak aktivnosti u četvrtoj godini petogodišnjeg Programa “GED -Green Economic Development – Jačanje kapaciteta i smanjenje troškova energije u javnom sektoru FBiH kroz povećanje energetske efikasnosti, upravljanje energijom i smanjenje emisija u zrak”.
Ukupna dosadašnja vrijednost ugovora iznosi 5.811.877 KM, a produžetak ugovora za 2017. potpisan je na iznos od 1.070.750 KM.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH Fuad Čibukčić je kazao novinarima da su danas potpisali novi dio ugovora 2014.-2018., koji se odnosi na energetsku efikasnost, ističući da je to vrlo važan segment u njihovom djelovanju.
Naveo je da se jedno od dva poglavlja koja se odnose na pristupanje BiH Evropskoj uniji odnosi na okoliš, a jedno na energetsku efikasnost.
– Ta dva poglavlja sveukupno čine čak 30 posto tkiva koje BiH treba da ispregovara s EU tokom pristupanja Uniji. To nas obavezuje da već sada poduzimamo određene mjere koje će doprinijeti što boljem ispunjavanju tih naših obaveza na putu BiH ka EU – istaknuo je Čibukčić.
Naveo je da su uspjeli prvi u regionu da implementiraju revolving fond, „što je veoma značajan korak“.
Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH Sezin Sinanoglu je kazala da od 2014. godine, u saradnji sa Švedskom vladom, Razvojni program UN-a provodi projekat Zelenog ekonomskog razvoja u cilju promicanja i unapređenja u oblasti eneregetske učinkovitosti.
Po njenim riječima, program ukupno vrijedi oko 12 miliona eura, provodi se na teritoriji cijele BiH, a aktivnosti uključuju unapređenje objekata, unapređenje ljudskih kapaciteta i kapaciteta samih institucija da upravljaju aktivnostima energetske efikasnosti.
– U tom procesu sarađujemo i s Federacijom BiH, koja je do sada bila naš odličan partner, konkretnije Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH – kazala je Sinanoglu, dodajući da su i oni izdvojili značajna sredstva koja su dali upravo za sufinansiranje.
Danas su, kaže, potpisali sporazum o sufinansiranju kojim se ove aktivnosti nastavljaju.
Sinanoglu je naglasila da je više efekata koji će se postići u okviru ove saradnje, a jedan od efekata je smanjenje emisija CO2.
Navela je da investicije u energetsku efikasnost ili bilo koje investicije u zaštitu okoliša sa sobom neminovno donose i takozvana „zelena radna mjesta“.
– Do sada, u kontekstu implementacije projekta „Zelenog razvoja“, imali smo nekih 600 radnih mjesta koja su otvorena. To je nešto što ne možemo zanemariti u jednoj zemlji gdje imate tako visoku stopu nezaposlenosti, pogotov stopu nezaposlenosti mladih – istaknula je Sinanoglu.
Po njenim riječima, bilo koja ulaganja u energetsku efikasnost i okoliš mogu osiguirati identičan broj radnih mjesta kao što to imamo, na primjer, u građevinskom sektoru.
– Kada bi se u potpunosti proveo nacionalni plan za energetsku efikasnost mogli bi imati do nekih 4.000 radnih mjesta na godišnjoj razini – kazala je Sinanoglu.
Potcrtala je da su treći, i možda najvažniji efekat ovih mjera značajne, vrlo konkretne finansijske uštede koje se ostvaruju.
Dodala je da su tokom provedbe projekta ulagali i provodili mjere na javnim objektima, bolnicama, obdaništima, općinama.
– Sve te mjere su dovele do značajnih ušteda i ono što je još važnije, sve te ostvarene uštede su se ponovo mogle iskoristiti za potrebe humanog razvoja – kazala je Sinanoglu.
(FENA) H.D.