FENA Novost: Konferencija o unapređenju pravosudne ekspertize o slobodi izražavanja

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-13 12:12:07

Konferencija o unapređenju pravosudne ekspertize o slobodi izražavanja

SARAJEVO, 13. oktobra (FENA) – Sudije, tužioci, advokati, predstavnici medijskih regulatornih tijela, udruženja novinara i medija okupili su se na dvodnevnoj konferenciji, koja je danas počela u Sarajevu, da bi se informirali o trogodišnjem programu Evropske unije i Vijeća Evrope o unapređenju pravosudne ekspertize o slobodi izražavanja i medija u jugoistočnoj Evropi.

U ovom programu, koji za cilj ima unapređenje slobode izražavanja i slobode medija u skladu sa standardima Vijeća Evrope, učestvuju Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Makedonija i Kosovo.

Šef Odjela informacijskog društva pri Generalnoj direkciji za ljudska prava i vladavinu prava Vijeća Evrope Patrick Penninckx pojasnio je učesnicima skupa da se program fokusira na obuku za sudije, tužioce i pravnike te na regulatorna tijela i medijske aktere.

Uz posebno naglašavanje da su slobode izražavanja i sloboda medija ključni temelji demokratskog društva, Penninckx je istaknuo da se ove komponente društva ne trebaju uzimati zdravo za gotovo nego da se na njima uvijek i iznova mora raditi.

Ocijenio je da su prava u ostvarivanju ovih sloboda na sve lošijoj razini ne samo u ovoj regiji nego i u svim zemljama Evrope, dodajući da je važno da predstavnici medija znaju svoja prava i odgovornosti jer slobodni mediji podrazumijevaju pravične medije.

Iznio je podatak iz istraživanja provedenog na oko 1.000 novinara u okviru kojeg su novinari istaknuli strahove koje imaju u svom radu naglašavajući i problem autocenzure te je Penninckx najavio da će fokus ovog programa biti i na tom pitanju.

Viši ekspert Centra za tematsko stručno znanje o vladavini prava i demokratiji, Evropska komisija, Generalna direkcija za politiku susjedstva i pregovore o proširenju David Hudson dodao je da su standardi Vijeća Evrope i Evropske unije zajednički.

– Kada je u pitanju poglavlje 23. u okviru njega ćemo procjenjivati vladavinu zakona, poštivanje prava i u BiH u drugim zemljama koje teže EU, fokus će biti na tome u kojoj mjeri države ispunjavaju svoje međunarodne obaveze prema Evropskoj konvenciji za ljudska prava – naglasio je Hudson.

Također je kazao da će za regionalni program u kojem će se evropski standardi implementirati u mnogim poljima biti osigurano 20 miliona eura, dok će za danas pokrenuti projekt biti osigurano tri miliona eura.

Sutkinja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Valerija Galić informirala je sudionike skupa o pravnoj praksi u ovoj oblasti u BiH, posebno ističući da u BiH postoji pozitivan trend slijeda Evropskog suda za ljudska prava kada je u pitanju rješavanje slučajeva koji se odnose posebno na klevetu.

Galić je istaknula da se moderno demokratsko društvo danas ne može zamisliti bez slobode izražavanja zbog čega je važno za pravosudni sistem da se koristi praksama Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Tokom drugog dijela konferencije sudije, tužioci i predstavnici akademija za obuku iz regiona diskutirat će o najboljim primjerima iz domaće sudske prakse koji se odnose na slobodu izražavanja.

Najavljeno je i da će biti izrađen zajednički plan za buduća regionalna okupljanja pravosudnog sektora o temi člana 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Suda u Strazburu, odnosno o temi slobode izražavanja i slobode medija.

(FENA) M.L.