FENA Novost: Iskustva BiH za efikasniji proces traženja nestalih osoba u Španiji

Desk FENA

[EMAIL TITLE]

 

2016-10-13 15:40:48

Iskustva BiH za efikasniji proces traženja nestalih osoba u Španiji

SARAJEVO, 13. oktobra (FENA) – Ministar vanjskih poslova Vlade Katalonije Raul Romeva-Rueda i katalonska delegacija posjetili su danas Institut za nestale osobe BiH i informirali se o procesu traženja nestalih u BiH da bi pozitivna iskustva mogla biti primijenjena u Kataloniji.

U sjedištu Instituta katalonsku delegaciju primili su članovi Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Amor Mašović i Marko Jurišić.

Raul Romeva-Rueda informirao je članove Kolegija direktora Instituta za nestale osobe o problemu nestalih osoba s kojim se Španija suočava.

– U Španiji je u periodu građanskog rata od 1935. – 1938., ali i nakon toga u periodu diktature Franciska Franca do 1975., nestalo 140.000 osoba – kazao je Romeva-Rueda.

Veliki problem u procesu traženja nestalih osoba u Španiji je protok vremena od trenutka nestanka do pronalaska posmrtnih ostataka, jer mnoge obitelji čiji su srodnici nestali nisu više među živima.

– Dosad na području Katalonije postoji 330 različitih lokacija na kojima su se desili nestanci velikog broja osoba, uspostavljeni su registri nestalih osoba i banke DNK uzoraka neophodnih za DNK analizu odnosno utvrđivanje identiteta pronađenih posmrtnih ostataka – kazao je Romeva – Rueda.

Predsjedavajući Kolegija direktora Amor Mašović objasnio je bh. model traženja nestalih osoba, na temelju kojeg je dosad riješena sudbina više od dvije trećine nestalih osoba u BiH.

– Važno za obitelji nestalih je pitanje memorijalizacije odnosno sjećanja na žrtve koje su nestale uslijed ratnih dešavanja na ovim prostorima. Suočavanje s prošlošću je važan segment zajedničkog života i procesa pomirenja na ovim prostorima – kazao je Amor Mašović.

Predsjedavajući Kolegija direktora Amor Mašović objasnio je katalonskoj delegaciji kompletan proces traženja nestalih osoba u BiH te naglasio da je da su za proces traženja nestalih važni „politička volja, stručni timovi koji su neposredno angažirani u procesu traženja nestalih, sredstva neophodna za taj proces i povjerenje obitelji nestalih u institucije koje rješavaju to važno pitanje“.

Mašović je istakao značaj Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u podršci formiranja Instituta za nestale osobe BiH ali i nezamjenjivoj ulozi te međunarodne institucije u utvrđivanju identiteta ekshumiranih posmrtnih ostataka nestalih osoba.

Zahvaljujući DNK analizi koju u BiH provodi ICMP dosad je identificirano odnosno riješena je sudbina više od 15.000 nestalih osoba, od ukupno 23.000 koliko je dosad identificirano u BiH.

Član Kolegija direktora Marko Jurišić izrazio je nadu da će pozitivna iskustva Bosne i Hercegovine u rješavanju tog pitanja doprinijeti bržem i efikasnijem procesu traženja nestalih osoba u Španiji.

– Jurišić je katalonsku delegaciju informirao o Zakonu o nestalim osobama BiH i procesu verifikacije svih nestalih osoba, koji se provodi u Centralnoj evidenciji nestalih osoba – saopćeno je iz Instituta za nestale osobe.

(FENA) M.B.