FENA Novost: Razmatran zahtjev Kluba Bošnjaka u Skupštini Posavskog kantona

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-05 15:29:56

Razmatran zahtjev Kluba Bošnjaka u Skupštini Posavskog kantona

SARAJEVO, 5. oktobra (FENA) – Vijeće Ustavnog suda Federacije BiH za zaštitu vitalnih interesa razmatralo je danas zahtjev Kluba Bošnjaka u Skupštini Posavskog kantona (PK) za utvrđivanje postojanja vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda u Skupštini ovog kantona, a povodom Prijedloga odluke o prihvatanju Sporazuma o osnivanju zavoda za odgoj i obrazovanje.

Kako je po okončanju javne rasprave o ovom zahtjevu saopćila predsjednica Ustavnog suda FBiH Aleksandra Martinović, o odluci u ovom predmetu (U-23/16) strane u ovom postupku (Klub Bošnjaka i Klub Hrvata u Skupštini PK) bit će naknadno obaviještene.  

Podnositelj zahtjeva (Klub Bošnjaka u Skupštini PK-a) smatra da je osnivanje zavoda za odgoj i obrazovanje, koji bi bio zajednički za Posavski, Zapadnohercegovački i Kanton 10 (Livanjski) te općinu Žepče /Usora, protivno bošnjačkom vitalnom interesu, navodeći da bi se osnivanjem zavoda čiji bi osnivači bili kantoni i općina s većinskim hrvatskim stanovništvom stvorila institucija temeljena na etničkom principu i političkom dogovoru koji Ustav FBiH ‘ne poznaje’.

U obrazloženju ovog zahtjeva se, također, navodi da je Ustavom FBiH propisano da kantoni ne mogu sklapati vojne i političke dogovore, te da bi spomenuti zavod bio paralelna institucija postojećim resornim ministarstvima, „jer bi preuzeo veći dio nadležnosti tih ministarstava“.

Podnositelj zahtjeva, istovremeno, podsjeća da je Posavski kanton multietnički te da samo u Odžaku u osnovnim i srednjim školama nastavu pohađa oko 50 posto učenika Bošnjaka, kao i u Orašju, gdje je zastupljen znatan broj učenika, pripadnika tog naroda.     

Nastava u Posavskom kantonu se, kako je rečeno, odvija prema hrvatskom nastavnom planu i programu, a u Ustav ovog kantona nisu uvedeni bosanski i srpski jezik kao službeni.

Podnositelj zahtjeva, nadalje, navodi da bi spomenuti zavod bio i dodatno finansijsko opterećenje, te da njegovo osnivanje nije dobilo potrebnu većinu glasanjem u klubovima, odnosno „da je bespredmetno raspravljati o odluci koja nije dobila potrebnu većinu“.

Predstavnici podnositelja zahtjeva – predsjednik Kluba Bošnjaka u Skupštini PK-a Anes Osmanović i delegat u tom klubu Senad Ahmetović kazali su da ostaju pri navodima predočenog zahtjeva, te dodali “da dolaze iz kantona u kojem bošnjačkoj djeci nije omogućeno da nastavu pohađaju na maternjem jeziku i vlastitom planu i programu”.   

Predstavnici Kluba Hrvata u Skupštini PK-a, međutim, smatraju da osnivanjem zavoda za odgoj i obrazovanje ne bi bio povrijeđen vitalni interes bošnjačkog naroda, navodeći da ‘ne stoje’ teze koje čine meritum obrazloženog zahtjeva, a tiču se ocjena „da se radi o instituciji zasnovanoj na etničkom principu i političkom dogovoru, da bi taj zavod bio paralelna institucija, finansijsko opterećenje proračunu PK-a“ i drugih ocjena koje se odnose na status učenika bošnjačke nacionalnosti.

Stajalište ovog kluba obrazložili su predsjednik Kluba Hrvata Željko Čošković, ministar prosvjete, znanosti, kulture i sporta PK-a Mario Pejić i predsjednik Skupštine PK-a Joso Marković, navodeći da je odredbom Ustava PK-a (član 11. st. 2) propisano da, radi efikasnijeg obavljanja poslova iz djelokruga kantona, kanton može osnovati zajedno s drugim kantonima zajedničko tijelo u skladu s posebnim sporazumom.

U osvrtu na tekst osporenog sporazuma, kazali su da nije moguće zaključiti da bi zavod preuzeo bilo koju nadležnost već postojećih institucija, ustvrdivši da predložena rješenja nisu diskriminirajuća u odnosu na bošnjački narod, odnosno da zavod predstavlja stručno tijelo u funkciji suporta obrazovnom sistemu.

Predstavnici Kluba Hrvata, istovremeno, navode da bi zavod bio angažiran na pripremi i kontroli udžbenika, te da bi njegove usluge jednako koristile i Bošnjacima i Srbima, odnosno da bi PK participiranjem u njegovom finansiranju u omjeru od 14 posto, zapravo, ostvario uštede u ovoj oblasti.   

U nastavku javne rasprave otvorena su brojna pitanja koja se tiču sjednice Skupštine PK-a od 18. jula na čijem je dnevnom redu bilo i pitanje osnivanja spomenutog zavoda, a sve radi utvrđivanja nespornih činjenica u vezi s meritumom rasprave.

U tom kontekstu, razmatrana su pitanja u vezi sa zakonodavstvom koje se odnosi na osnivanje određenih ustanova, kao i ustavne odredbe relevantne u tom pogledu. 

(FENA) M.B.