2016-10-02 13:15:47
Šantić: Sigurnost izbornog procesa do sada protiče u redu
SARAJEVO, 2. oktobra (FENA) – Predsjednik Centralne izborne komisije BiH Ahmet Šantić je na pres-konferenciji u Sarajevu kazao da je od 3.124.775 upisanih birača na redovna biračka mjesta, do 11 sati glasalo ukupno 506.327 birača, odnosno u procentima 16,17 posto.
U Banjoj Luci je glasalo 34.853 glasača ili 18,5 posto, u Bihaću 7.383 odnosno 13 posto, Bijeljini 28.725 ili 19,47 posto. U Općini Centar Sarajevo je glasalo 4.898 ili 8,6 posto, Čapljini 15,03 posto ili 3.250 glasača. U Čitluku je glasalo 2.239 ili 16,58 posto.
Šantić je kazao da Operativni štab, koji je započeo svoje aktivnosti 2. oktobra 2016. godine u 6.30 sati u prostorijama Operativno-komunikacijskog centra 112, do 11 sati nije raspolagao bilo kakvim sigurnosno interesantnim saznanjima vezano za održavanje lokalnih izbora, “što znači da sigurnost izbornog procesa do sada teče u redu, i to je dobro”.
Predsjednik CIK-a BiH je kazao da su biračka mjesta otvorena jutros u 7.00 sati s tim da je bilo određenih kašnjenja u njihovom otvaranju, a jedno biračko mjesto otvoreno je sa zakašnjenjem od više od tri sata.
– Prema informacijama koje smo dobili iz općinskih izbornih komisija, negdje u 19 općina bilo je zakašnjenja, prije svega iz tehničkih razloga, ili pojedini članovi biračkih odbora nisu mogli pristupiti biračkom mjestu. Bilo je čak negdje i saobraćajnih udesa. Na jednom biračkom mjestu u Kladnju nestalo je električne energije – kazao je Šantić.
Biračkih mjesta koja su otvorena sa kašnjenjem od pet do 15 minuta je ukupno u 19 općina. Do 30 minuta kašnjenja u otvaranju biračkih mjesta bilo je u 16 općina. Biračka mjesta koja su otvorena sa kašnjenjem dužim od 45 minuta su u ukupno četiri općine.
Kašnjenje zbog takozvanog ponovnog brojanja glasačkih listića, koja se vrše ujutro pri otvaranju biračkih mjesta, bilo je u 20 općina. Kašnjenje zbog nedolaska predsjednika ili članova biračkog odbora na vrijeme na biračko mjesto ili uopće nedolaska na biračko mjesto je bilo u šest općina.
Šantić kaže da je zbog neblagovremenog zatvaranja glasačke kutije zabilježeno kašnjenje u tri općine, a kašnjenje zbog neotvorenog prostora za biračko mjesta i kašnjenje zbog tehničkih problema u jednoj općini, a kašnjenje zbog aktivnosti posmatrača ukupno u dvije općine.
Naveo je i problem na jednom biračkom mjestu u općini Stolac, gdje je došlo do kašnjenja u otvaranju biračkog mjesta, tako da je morala da reaguje i Općinska izborna komisija Stolac.
– Prema zadnjim informacijama, oko 11 sati i to biračko mjesto je otvoreno – kazao je Šantić.
U Velikoj Kladuši, predsjednik biračkog odbora nije htio da otvori biračko mjesto, jer je smatrao da je određeni plakat jednog političkog subjekta bliže od 50 metara u krugu biračkog mjesta.
– Dobili smo dopis od Općinske izborne komisije da se radi o pogrešnoj informaciji i pošto nije htio da otvori to biračko mjesto on je smijenjen, postavljen je novi predsjednik i biračko mjesto je počelo s radom – kazao je Šantić.
Ocijenio je da za sada mogu biti relativno zadovoljni izbornim procesom, a ono što CIK BiH dobija u vidu dopisa, prigovor, prije svega se odnosi na djelovanje političkih subjekata putem društvenih mreža, gdje pojedini kandidati pozivaju birače da glasaju.
Šantić je ukazao na to da veliki broj medija u BiH, putem svojih portala, obavještava javnost o, prije svega, glasanju lidera političkih subjekata, odnosno nekih istaknutih članova u političkim subjektima.
– Smatramo da se ovim, na jedan indirektan način, krši izborna šutnja. Pozivamo ih, prije svega iz moralnih razloga, da to mediji ne rade – kazao je Šantić dodajući da o eventualnim sankcijama ne odlučuje CIK BiH nego Regulatorna agenija za komunikacije.
Stava je da ozbiljni mediji u BiH ne bi trebali da to rade do 19 sati koliko je još preostalo do završetka izborne šutnje.
– To je trend, to smo uočili i to nije dobro, ali prepuštamo i ostalim organima da to imaju u vidu – kazao je Šantić.
(FENA) M.L.