2017-01-28 10:10:03
Kajmaković:Žena koja zna svoj posao može da donese mnoge kvalitativne promjene
SARAJEVO, 28. januara (FENA) – Diana Kajmaković, tužiteljica u Posebnom odjelu za organizirani kriminal i korupciju u Tužilaštvu BiH, radila je na procesuiranju vrlo opasnih osoba i skupina, a neki predmeti su dugo vremena plijenili pažnju domaće i šire javnosti.
– Tužilački posao je veoma težak, naporan i, prije svega, odgovoran posao, jer se u vašim rukama nalaze sudbine ljudi, kako osumnjičenih, odnosno optuženih, tako i oštećenih u postupku – rekla je ona u razgovoru za Centar za sigurnosne studije (CSS).
Izmjenama i dopunama Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku 2003. godine, dodala je, tužilački posao se promijenio, te tužioci sami ‘kroje’, režiraju svoj posao i uspjeh.
– Koliko rada, truda i zalaganja, toliko i rezultata – smatra tužiteljica Kajmaković.
Činjenica da je žena nije joj otežala taj posao, jer ona to nije dozvolila. Smatra da u tom poslu muškarci i žene moraju i trebaju da budu ravnopravni te da jedino svojim trudom mogu da ostvare željene rezultate.
– S obzirom na balkanski mentalitet, u nekim svojim predmetima sam osjetila pritisak i teškoće prilikom rada, ali me to nije zaustavilo, već mi je dalo volju i elan da nastavim dalje da se trudim, da radim najbolje što znam – istakla je.
U sektoru pravosuđa Bosne i Hercegovine 60 posto žena je na pozicijama sutkinja i tužiteljica. S druge strane, 41 posto njih se nalazi na rukovodećim pozicijama u sudovima i tužilaštvima.
– Čula sam jednom izreku da kada bi žene vladale svijetom ne bi bilo ratova, vladao bi mir. Ne smatram da bi pravosuđem vladao mir, ali smatram da bi žene fleksibilnije i upornije, da ne kažem temeljitije, radile neke stvari ili ih postavljale na svoje mjesto. U ovoj vrsti posla takvo stanje ne odaje neravnopravnost – rekla je Kajmaković.
Muškarci i žene su, istakla je, u praksi ravnopravni, imaju ista prava i obaveze, predmeti se dodjeljuju i rješavaju bez obzira na spol.
Statistike pokazuju da omjer muškaraca i žena na rukovodećim pozicijama i općenito u poslu treba da bude 50:50.
Ističe da je situacija u pravosuđu i omjer muškaraca i žena na rukovodećim pozicijama još dobra.
– Kada analizirate svako ministarstvo ili bilo koji upravni organ, organ zakonodavne ili izvršne vlasti, tužilaštva i sudove, gdje su na rukovodećim pozicijama žene, možete primijetiti da nije bilo toliko propusta i da su takve institucije bolje radile – ocijenila je.
Smatra da žena koja zna svoj posao može da donese mnoge kvalitativne promjene, jer su žene energične, organizovane, detaljne, fleksibilne, razumne i sposobne donositi važne odluke.
Odgovarajući na pitanje kako se njen posao tužiteljice u Posebnom odjelu za organizirani kriminal i korupciju odražava na njen privatni život rekla je da ima punu podršku porodice.
– Imaju razumijevanja za posao kojim se bavim, svjesni su tereta i opasnosti koji nosi i nekako su naučili da se nose s tim. Djeca i danas osjete posljedice mog rada na velikim predmetima. Često su bili tema izrugivanja i zadirkivanja druge djece, preživljavali su stres zbog raznih napisa u novinama te raznih dešavanja koja su bila vezana za nas kao porodicu, dok, s druge strane, kompletna ta situacija je doprinijela da moja djeca brže sazriju, postanu jača i otpornija – rekla je Kajmaković te dodala da je zahvaljujući podršci muža i svoje djece uspjela.
Bilo je kaže trenutaka kada je mislila da neće uspjeti i moći izdržati.
– U nekim segmentima posla nisam mogla da razdvojim privatno i poslovno, ali morala sam jer jedino tako možete uspjeti ostati čiste glave i ispravno razmišljati – naglasila je.
Njena poruka djevojkama i ženama je: „Sve se može kad se hoće!“.
– Svojim trudom i zalaganjem možete da postignete sve što želite. To što ste žene ne treba da vas spriječi u ostvarenju vaših ciljeva. Koliko god je teško graditi profesionalnu karijeru u sektoru pravosuđa i boriti se sa svim preprekama, toliko vas svaki uspjeh ispunjava i donosi osjećaj ponosa – rekla je Diana Kajmaković, tužiteljica u Posebnom odjelu za organizirani kriminal i korupciju u Tužilaštvu BiH, u razgovoru za CCS.
Centar za sigurnosne studije (CSS) implementira projekt “Osnaživanje žena za jaču integraciju u sektor sigurnosti Bosne i Hercegovine kroz javnu promociju uspješnih liderki – WISE“, koji podržava vlada Kanade putem Kanadskog fonda za lokalne inicijative (CFLI).
Cilj projekta je da promovira značaj uloge žena u sigurnosnom sektoru Bosne i Hercegovine i doprinese implementaciji UN Rezolucije 1325 “Žene, mir i sigurnost”.
Jedna od projektnih aktivnosti usmjerena je na intervjuiranje 10 uspješnih žena iz oblasti sigurnosti, odbrane i pravosuđa.
(FENA) J.Č.