2016-09-30 13:17:17
U Kuvajtskoj džamiji svečano će biti obilježena nova 1438. hidžretska godina
SARAJEVO, 30. septembra (FENA) – Nova 1438. hidžretska godina nastupa 1.oktobra, subota, sa zalaskom sunca, u 18.35 sati.
Medžlis Islamske zajednice Sarajevo će povodom obilježavanja nove 1438. Hidžretske godine u Kuvajtskoj džamiji na Čengić Vili upriličiti svečanu akademiju “Putevima hidžre“ poslije akšam-namaza.
– Za muslimane i muslimanke je hidžra važna jer se prisjećaju seobe poslanika Muhammeda a.s. i muslimana iz Mekke u Medinu i trajno je nadahnuće u životu svakog muslimana – kazao je u izjavi za Fenu Malik ef. Šljivo, zamjenik glavnog imama Medžlisa IZ Sarajevo
Hidžra je tradicija, put i sunnet svakog vjerovjesnika. Nema i nije bilo ni jednog vjerovjesnika a da nije imao hidžru. Gledano s pozicije imana i islama, hidžra je svako namjerno i isključivo po svojoj slobodnoj volji, unutarnjem htijenju i motivu izvršeno preseljenje.
Muhadžir je svaki čovjek u bilo kojem mjestu i u bilo kojem vremenu prognan iz svoga zavičaja, ni zbog čega drugog osim što javno govori i svjedoči „Moj Gospodar je Allah“.
Prvi muslimani su Hidžrom pokazali da se radi, živi i umire za vjeru. Oni su Hidžrom tražili novi dom, ne za sebe za svoje žene i djecu, nego za vjeru islam.
– Hidžra je također i napuštanje loših navika, loših poslova, lošeg društva – kazao je za Fenu ef. Šljivo, zamjenik glavnog imama Medžlisa IZ Sarajevo.
U okviru programa bit će u Kuvajtskoj džamiji će biti održana prigodna predavanja, a Hor Medžlisa će učiti ilahije i kaside, a nakon toga, od 20.30 sati na platou ispred džamije bit će upriličen vatromet.
Muslimanski kalendar je lunarni, mjesečev kalendar i godina ovog kalendara je kraća 10 dana od godine sunčevog kalendara i nova godina po hidžretskom kalendaru nastupa 1. muharrema.
Ovakav način računanja vremena usvojen je za vrijeme halife Omera, a za početak računanja vremena uzeta je Hidžra – preseljenje Muhammeda a.s. iz Mekke u Medinu. Hidžra se dogodila 622. godine po Isau a.s. Muhammed, a.s., je bio prisiljen napustiti svoj rodni grad Mekku i otići tamo gdje neće biti u opasnosti. Medina, ili Jesrib kako se tada zvala, ponudila mu je utočište i Poslanik a.s. je napustio noću svoj grad i preselio se u Medinu u kojoj je ostao živjeti do svoje smrti, a tamo je i njegov mezar.
(FENA) M.B.