2016-12-07 12:55:03
Za efikasniju upravu nužna profesionalnost i neovisnost rukovodilaca
SARAJEVO, 7. decembra (FENA) – Da bi upravne strukture u BiH postale efikasnije nužno je da rukovodioci, osim kompetencije, ovlasti i odgovornosti, budu i profesionalni i neovisni u radu.
Suština je to analize “Praksa upravljanja u strukturama državne službe u BiH” koja aktuelizira pitanje menadžerskih kapaciteta u javnoj upravi, a prezentirana je danas na skupu gdje je diskutirano o rezultatima reforme javne uprave u oblasti upravljanja ljudskim potencijalima.
Damir Ahmetović iz Transaprency Internacionala BiH istaknuo je novinarima prije skupa da bez kvalitetnog menadžmenta nema boljih rezultata rada u upravi i ukazao da BiH ima visoki stepen centralizacije odlučivanja što ne pogoduje razvoju rukovodnih struktura u upravi.
– Time se mora uprava više baviti – kazao je.
Po njegovim riječima, bez revizije se zapravo ne može ni znati s kakvim menadžerskim potencijalima raspolažemo u upravnim strukturama. Tu se, kaže, radi o nekoj vrsti testiranja o tome koliko su njihove kompetencije usklađene s onim što se zapravo od njih traži na mjestu na koje su postavljeni.
– Naprimjer, najboljeg pravnika imenujemo, kroz konkursne procedure, za šefa pravnog odsjeka. Često se desi da tako izgubite dobrog pravnika, a dobijete prosječnog menadžera jer on više ne radi svoj posao nego je menadžer odjela i od njega se traže duge kompetencije – ističe.
Za Aleksandra Radetu iz Agencije za državnu upravu RS-a bitna je i analitička procjena radnih mjesta u kompletnoj javnoj upravi a podsjeća da je državna uprava samo 20 posto javne uprave. Nakon te procjene treba postaviti uvjete koji su potrebni da bi neko bio rukovodilac bilo koje institucije, a za to je potrebna obuka i utvrđivanje stepena znanja rukovodilaca.
– To je bitno da ne dolazimo u situaciju da nam rukovodioci budu imenovani direktno na prijedlog političkih partija, bez radnog iskustva… Kad nekog postavite na rukovodno mjesto, teško je ispraviti sve one greške koje ta osoba potom može napraviti instituciji. A mogli smo bez toga proći da smo utvrdili kompetencije za određeno radno mjesto ili napravili listu osoba koje ispunjavaju uvjete da budu rukovodioci – navodi on.
Reforme javne uprave započele su u BiH 2003. godine, a kako je danas istaknuto, dosad je taj posao davno mogao biti završen da mu se pristupilo sistemski. Ipak, nije potrebno više od dvije godine da bi se to sve to i završilo.
Okrugli sto zvaničnog naziva “Menadžerski kapaciteti u javnoj upravi: Ko i kako upravlja javnom upravom u BiH” organizirao je Transaprency Internacional BiH u suradnji s Centrom za istraživačko novinarstvo.
(FENA) M.B.