2016-12-05 12:44:28
U primjeni zakonodavstva protiv diskriminacije još postoji niz prepreka
SARAJEVO, 5. decembra (FENA) – Niz izazova i prepreka još postoji u primjeni zakonskog okvira koji bi trebalo da osigura odgovarajuću zaštitu od diskriminacije svim građanima Bosne i Hercegovine. Sistem zaštite nije potpuno zaživio ni sedam godina od donošenja bh. zakona o zaštiti od diskrimancije.
To je konstatirano u izvještaju koji je predstavljen danas u Sarajevu pod nazivom “Kvadratura antidiskriminacijskog trougla u BiH: zakonski okvir, politike i prakse 2012-2016?“.
Izdavač izvještaja je Centar za društvena istraživanja Analitika, koji zajedno s Mediacentrom Sarajevo te organizacijama Prava za sve i Vaša prava BiH čine koaliciju organizacija civilnog društva Jednakost za sve.
Izvještaj tretira primjenu bh. zakona o zaštiti od diskriminacije te djelovanje ombudsmena, sudova i Ministarstva za ljudska prava BiH u tom smislu.
Institucija ombudsmena, kao centralna za zaštitu građana u slučajevima diskriminacije, nije se dosad dokazala kao instanca koja potpuno može zaštititi prava žrtava; preporuke ombudsmena često se ignorišu, a kapaciteti i novac kojima oni raspolažu značajno su limitirani, konstatirano je u izvještaju.
Autori izvještaja zaključuju da analiza antidiskriminacijskih sudskih procesa pokazuje da se načelo hitnosti za ove postupke ne primjenjuje, a da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, kao institucija nadležna za koordinaciju prikupljanja podataka o diskriminaciji, nije dosad uspjela ispuniti zakonske obaveze uspostavljanja centralne baze podataka (o diskriminaciji). To suštinski znači da Bosna i Hercegovina nije u mogućnosti pratiti trendove i djelovati sistematski na suzbijanju diskriminacije.
Saradnja triju instanci – ombudsmena, sudova i Ministarstva nije na odgovarajućem nivou, pa žrtve diskriminacije očigledno trebaju dodatnu zaštitu i sigurnost, navode također autori izvještaja.
U dijelu njihove analize, koji u pogledu zakonskog okvira sadrži preporuke za unapređenje ovakvog stanja, između ostalog navode da treba usvojiti odnosno izmijeniti zakone o besplatnoj pravnoj pomoći radi pružanja odgovarajućih i kvalitetnih pravnih usluga u oblasti zaštite od diskriminacije (usmeno savjetovanje, sačinjavanje podnesaka i zastupanja) svim kategorijama zainteresiranih osoba bez obzira na socijalni status. Također je potrebno dodatno izmijeniti državni zakon o zaštiti od diskriminacije da bi u predmetima bio uveden povoljniji režim troškova postupka za žrtvu, a naročito smanjenje ili oslobađanje od plaćanja sudskih taksi.
U pogledu željenog djelovanja Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, u izvještaju je između ostalog preporučeno osiguravanje neophodnog novca i resursa radi ostvarenja funkcionalne i finansijske nezavisnosti te efikasnog djelovanja. Kako je prijedlog zakona o ombudsmenima u parlamentarnoj proceduri, treba insistirati na prihvatanju rješenja što će osigurati da nadležni podrže odgovarajući budžet za Instituciju ombudsmena.
Sudovima i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću autori ovog izvještaja preporučuju, među drugim mjerama, stvaranje pretpostavki za dosljedno i strogo poštivanje principa hitnog postupanja kroz kontinuiran nadzor predsjednika sudova i VSTV-a u odnosu na postupajuće sudije u antidiskriminacijskim postupcima.
Autori izvještaja imaju više preporuka i ostalim državnim organima, institucijama i ustanovama, a prva je da treba uspostaviti medijaciju kao jednu od važnih procedura za rješavanje slučajeva diskriminacije, a prvenstveno educirati medijatore koji bi strankama pomagali da mirno riješe spor.
Preporučena je također uspostava i dosljedna primjena okvira za institucionalnu suradnju vladinog i nevladinog sektora u borbi protiv diskriminacije.
Izvještaj “Kvadratura antidiskriminacijskog trugla u BiH: zakonski okvir, politike i prakse 2012-2016” predstavljen je u formi publikacije čiju je objavu podržala Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).
Publikacija je objavljena u projektu “Jednakost za sve: Koalicija organizacija civilnog društva protiv diskriminacije”, koji u partnerstvu implementiraju Mediacentar Sarajevo, Analitika – Centar za društvena istraživanja te organizacije Prava za sve i Vaša prava BiH.
Projekt finansiraju USAID i Fond Otvoreno društvo BiH.
(FENA) L.A.