FENA Novost: Certifikate bonitetne pouzdanosti dobilo 3.995 kompanija iz BiH

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-29 15:59:21

Certifikate bonitetne pouzdanosti dobilo 3.995 kompanija iz BiH

SARAJEVO, 29. novembra (FENA) – U sklopu projekta “Certifikacija bonitetno pouzdanih preduzeća u BiH”, 3.995 kompanija iz BiH dobilo je certifikate bonitetne pouzdanosti, koje im je dodijelila kompanija LRC iz Sarajeva, na osnovu stručne analize finansijskih izvještaja i ostalih ekonomskih parametara. Zahvaljujući tome, ovih 3.995 bonitetno pouzdanih firmi u BiH, od čega je njih 2.673 u FBiH, a 1.322 u RS, zvanično je dobilo potvrdu vrhunskog tržišnog kredibiliteta, objavile su Poslovne novine.

Po riječima generalnog direktora LRC-a Adnana Hrenovice, certifikat boniteta pouzdanosti potvrđuje da su finansijsko stanje i opće poslovanje kompanije iznad prosjeka i da se nosilac certifikata boniteta nalazi među 12.9 posto najpouzdanijih kompanija od ukupno 30.738  preduzeća u BiH, koja su predala finansijske izvještaje za 2015. godinu. 

– Cilj projekta je da kompanijama, koje su to svojim poslovnim rezultatima dokazale, omogućimo da imaju neovisnu i mjerljivu ocjenu svog tržišnog kredibiliteta, kako bi bile prepoznate kao poželjni poslovni partneri. Zahvaljujući dobijenim certifikatima, ovih 3.995 bonitetno pouzdanih firmi sigalizira stabilnost i sigurnost potencijalnim klijentima, dobavljačima i bankama – rekao je Hrenovica.

Džemal Drinjak, direktor kompanije ETI BiH, koja se bavi proizvodnjom opreme za kontrolu i distribuciju električne energije, nije krio zadovoljstvo zbog toga što su dobili certifikat bonitetne pouzdanosti, pogotovo, jer ove godine obilježavaju 16 godina od osnivanja.

– Ovaj certifikat je kruna našeg dosadašnjeg uspješnog rada, koji je zasluga svih zaposlenih, ali i naših osnivača, kompanija JP Elektroprivreda BiH i ETI iz  Slovenije. ETI BiH zapošljava 53 radnika, od čega je njih 40 u proizvodnji i uspijevamo da sve svoje obaveze  izmirimo na vrijeme. Plasiramo svoje proizvode  na tržišta BiH, Crne Gore, Kosova i Makadonije – rekao je Drinjak.

 Hrenovica je pojasnio da certifikat bonitetne pouzdanosti izdaju na engleskom jeziku, kako bi firmama poslužio kao referenca i u komunikaciji s inostranim kompanijama, investitorima i dobavljačima.

Da bi kompanija bila kvalificirana za nosioca certifikata bonitetne pouzdanosti mora biti registrovana u BiH, poslovati uz ostvarenu dobit, ne smije biti u procesu stečaja ili likvidacije, te mora predati finansijske izvještaje nadležnoj agenciji za posljednje dvije godine.

U toku posljednje izvještajne godine kompanija mora ostvariti prihode od najmanje 100.000 KM i ne smije imati prikazan gubitak iznad visine kapitala. U momentu izdavanja certifikata ne smije imati blokiranih bankovnih računa u periodu od jedne godine.

(FENA) D.V.

http://ift.tt/2fy2Lco