2016-11-23 11:44:06
Sinanoglu: Moramo poznavati rizike od prirodnih katastrofa
SARAJEVO, 23. novembra (FENA) – Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija (UN) u Bosni i Hercegovini Sezin Sinanoglu istakla je ključnu poruku četvrte konferencije Platforme za smanjenje rizika od katastrofa BiH “da moramo znati o kojim se rizicima radi i procijeniti ih, jer se u tom slučaju može učiniti prvi korak ka njihovom smanjenju, dok u suprotnom nećemo biti u mogućnosti da zaštitimo sebe i druge”.
Sinanoglu je uoči početka konferencije kazala da će danas biti pokrenuta web stranica – platforma koja se bavi smanjenjem rizika od katastrofa te pozvala sve da je posjete da bi se mogli informirati i biti u mogućnosti da djeluju preventivno.
Izrazila je zadovoljstvo što je “UN dio ove platforme” i što mogu “zajedno stajati s BiH” u naporima pri sprečavanju ili olakšavanju eventualnih gubitaka.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić je istakao značaj platforme, kazavši da će ona pomoći u sagledavanju katastrofa i područja koja mogu biti pogođena.
Kako je rekao, na osnovu te analize, svi nivoi vlasti u BiH moći će na planski način smanjivati prijetnje od katastrofa te ih prevenirati ili smanjiti njihove posljedice, u čemu će im pomoći i jedna vrsta aktuelne mape koju će Ministarstvo sigurnosti BiH objaviti na svojoj web stranici.
Ambasadorica Švicarske u BiH Andrea Rauber Saxer podsjetila je da je Švicarska već dugo vremena partner BiH te je izrazila zadovoljstvo što su bili u mogućnosti da pomognu našoj zemlji tokom poplava koje su je pogodile prije dvije godine.
– Smanjenje rizika od katastrofa je prioritet za našu vladu i aktivno radimo na tome i kod nas, gdje se također borimo s klizištima, lavinama i bujičnim poplavama – kazala je ambasadorica Saxer, napominjući da u tom kontekstu istovremeno sarađuju s inostranim partnerima, što uključuje i BiH.
Dodala je da će današnja konferencija biti prilika da se podijele najbolje prakse i da se poboljša saradnja svih uključenih partnera.
Pomoćnik ministra za sigurnost BiH i šef Operativno-komunikacijskog centra Samir Agić smatra da je BiH do sada naučila mnogo zahvaljujući iskustvima drugih zemalja koje su bile pogođene prirodnim katastrofama te da je uloženo dosta finasijskih sredstva i rada, tako da ćemo spremniji dočekati eventualne nove probleme.
Ukazao je na to da BiH najveća opasnost prijeti od poplava, šumskih požara i zemljotresa, koje je posebno izdvojio, budući da bi oni sada bili mnogo opasniji i razorniji usljed poplava iz prethodnog perioda.
Direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak istakao je da se prirodne katastrofe ne mogu spriječiti, ali da se na njih mora imati odgovor da bi se smanjili ljudski gubici i šteta.
Stoga je, dodao je, značajno imati na jednom mjestu dokumente o svim potencijalnim rizicima.
Također je naglasio da se mora razvijati svijest društva o prirodnim katastrofama da bi se mogi boriti s njima, imajući u vidu da su one iz godine u godinu sve češće i opasnije.
Napomenuo je da posebnu opasnost predstavljaju minska polja kojih u BiH ima mnogo i koja mogu biti aktivirana šumskim požarima ili klizištima.
Konferenciji, koju je organiziralo Ministarstvo BiH, u saradnji s UN-om u BiH te uz podršku Ambasade Švicarske u BiH, prisustvuju predstavnici nadležnih institucija i organa BiH u oblasti procjena i smanjenja rizika od katastrofa, eksperti, predstavnici međunarodnih institucija i organizacija, ambasada i privatnog sektora.
Na kraju konferencije bit će usvojene preporuke u oblasti procjena rizika u BiH.
(FENA) J.Č.