2016-10-26 10:31:42
Čolović osuđen da ne bi svjedočio protiv generala JNA Đukića – Jutarnji
ZAGREB, 26. listopada (FENA) – Čedo Čolović (57), nekadašnji potporučnik Vojske tzv. SAO Krajine, Viši sud u Beogradu osudio je na kaznu zatvora od tri godine zbog suradnje s hrvatskom obavještajnom službom, kako ne bi mogao svjedočiti na suđenju bivšem general majoru JNA Borislavu Đukiću i sedmorici bivših oficira JNA na Županijskom sudu u Splitu, piše u srijedu Jutarnji list.
“Čedu Čolovića je Županijsko državno odvjetništvo predložilo kao svjedoka optužbe u predmetu ovog suda protiv bivšega generala JNA Borislava Đukića i još sedmorice okrivljenika za ratni zločin nad civilnim stanovništvom. Među okrivljenicima jedino je Đukić dostupan hrvatskom pravosuđu, dok ostala sedmorica to nisu te će se na prijedlog državnog odvjetnika odlučivati o suđenju u odsutnosti nedostupnih okrivljenicima na skorašnjoj sjednici optužnog vijeća”, izjavila je za Jutarnji službenica za informiranje Županijskog suda u Splitu Sonja Čule.
Đukića je u ožujku ove godine Hrvatskoj izručila Crna Gora. On je najviše rangirani časnik JNA i tzv. Vojske RSK koji će sjesti na optuženičku klupu u Hrvatskoj.
Optužnica je velikim dijelom temeljena upravo na iskazima Čede Čolovića i drugih bivših pripadnika “krajinske vojske” koje su ih više puta davali tijekom obavijesnih razgovora s istražiteljima Odjela za ratni zločine Službe kriminalističke policije PU šibensko-kninske, a nakon povremenih dolazaka iz Srbije i boravka u rodnim mjestima u okolici Drniša i Knina.
Upravo je Čedo Čolović trebao biti jedan od ključnih svjedoka u procesu hrvatskog pravosuđa protiv jugosrpskih oficira, danas državljana Republike Srbije, okrivljenih za najteže ratne zločine.
Njega su u rujnu uhitile srbijanske vlasti, a samo pet dana kasnije izrečena mu je zatvorska kazna od tri godine kojoj je prethodilo njegovo navodno priznanje krivnje i nagodba s Višim javnim tužiteljstvom.
Time je, tvrdi Jutarnji, Čolović eliminiran kao svjedok u optužnici protiv umirovljenih visokih jugosrpskih oficira.
Čolovićev slučaj i njegova “špijunska afera” i dalje su obavijeni velom tajni i prožeti brojnim kontradiktornostima.
Naime, u medijima se prvo Čolovića optuživalo da je hrvatski špijun koji je odavao vojne tajne hrvatskim obavještajcima. No, nakon saslušanja uslijedila je nagodba s beogradskim tužiteljstvom te je osuđen na tri godine zatvora zbog prikupljanja podataka za stranu obavještajnu službu.
Od izbijanja afere do danas nitko od predstavnika državnih vlasti Srbije nije optužio Hrvatsku za špijunažu na njezinu teritoriju.
S informacijama za što je Čolović točno optužen u javnost nije izašlo ni beogradsko Više javno tužiteljstvo, niti je Viši sud obrazložio izrečenu presudu.
(FENA) R.G.