FENA Novost: Zastupnici Skupštine KS-a o izmjeni i dopuni Zakona o vodama

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-19 13:58:29

Zastupnici Skupštine KS-a o izmjeni i dopuni Zakona o vodama

SARAJEVO, 19. oktobra (FENA) – Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo na današnjoj sjednici razmatraju Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o vodama Kantona Sarajevo.

Zakon o vodama Federacije BiH nije tretirao pitanje od značaja za zaštitu izvorišta u Sarajevskom polju, pa se ukazala potreba da Kanton Sarajevo svojim propisom reguliše ovu materiju.

Zastupnik SKS-a iz Naše stranke Edin Forto smatra da su izmjene i dopune Zakona o vodama tehničkog karaktera.

U izjavi za medije ocjenjuje da se ovim izmjenama van snage stavlja odluka o zaštiti izvorišta Sarajevskog polja donesena 1987. godine, koja je još važeća te se donosi privremena odluka o zaštiti “koja se poziva na jedan elaborat koji je upitan i sasvim je moguće da je stvarna pozadina smanjenje površine vodozaštitne zone“.

– Mislimo da se ukida jedna dobra odluka o zaštiti tog izvorišta – smatra Forto.

Tvrdi da Zakon o vodama nije u nadležnosti kantonalne vlade, zato što ovu materiju tretira federalni Zakon o vodama prema kojem su, “kada vodozaštitna zona prelazi entitetsku granicu, nadležna Vlada FBiH i Vlada RS-a, koje zajedno trebaju donijeti odluku o zaštiti“.

– Ono što je naša osnovna briga jeste dugoročno snabdijevanje vodom ovog grada i zbog izlaska iz nadležnosti, mi ćemo glasati protiv. Svaka investicija je dobrodošla, međutim, mora se razdvojiti javni i privatni interes. Javni interes mora biti dugoročan i zaštićen. Ovo bi mogla biti jedna od odluka kada bismo mi tek za 10 godina mogli shvatiti da smo griješili – ocijenio je Forto. 

Šef kluba zastupnika SBBBiH Dževad Rađo je stava da treba donijeti izmjene i dopune Zakona o vodama Kantona Sarajevo, a u izjavi za medije je istaknuo da je nedopustivo da građani KS-a imaju problem s vodom.

Za takvo stanje, pojašnjava, ima objektivnih, ali i subjektivnih razloga. 

Objektivno, Sarajevo ima dotrajalu vodovodnu mrežu i veći priliv stanovnika posebno u rubnim naseljima a to vodovodna mreža nije pratila.

– Subjektivno, kredit za gradnju vodovodne mreže je bio osiguran od Evropske banke za obnovu i razvoj, a nismo bili u situaciji da realiziramo taj projekt zbog niza propusta odgovornih ljudi čiji je to bio zadatak – kaže Rađo.

Upozorava da je gradnja objekata u vodozaštitnim zonama opasna, ukoliko je nelegalna te će biti poduzete mjere i aktivnosti da vrate vodozaštitnu zonu u prvobitno stanje, jer će se pojaviti problem zagađenosti vode.

(FENA) L.A.