FENA Novost: Završna obuka o provedbi Zakona o zaštiti od nasilja u porodici

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-10-19 12:22:03

Završna obuka o provedbi Zakona o zaštiti od nasilja u porodici

SARAJEVO, 19. oktobra (FENA) – U sklopu ciklusa edukacije u vezi s provedbom Zakona o zaštiti od nasilja u porodici FBiH, danas je u Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutarnjih poslova (FMUP) u Sarajevu počela završna obuka za policijske službenike, socijalne radnike i predstavnike civilnog društva, s fokusom na korištenje elekronske baze podataka o nasilju u porodici.

Cilj obuke, koja se realizira u organizaciji Udruženja „Mreža žena policajaca” i uz potporu Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i Gender centra Vlade Federacije BiH, jeste animiranje javnosti i uopće podizanje svijesti o važnosti suradnje institucija uključenih u proces zbrinjavanja i zaštite žrtava nasilja u porodici.

Kontinuirani angažman aktera uključenih u provedbu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici FBiH pozdravio je šef Političkog odjela OSCE-ove misije u BiH Joer Maas, istaknuvši važnost adekvatnog odgovora na slučajeve nasilja u porodici.

Podsjetio je da se, prema raspoloživim podacima, oko 50 posto žena u BiH suočilo s nekim od oblika nasilja ili zlostvaljanja, navodeći da treba osigurati odgovarajuće mehanizme za suzbijanje ove pojave, putem angažmana razičitih aktera, uključujući i policiju.

– Policija u svemu ovome ima izuzetno važnu ulogu i danas smo tu da podignemo nivo svjesnosti policije i ojačamo kapacitete u borbi protiv nasilja u porodici – kazao je Maas u izjavi za medije.

Predsjednica „Mreže žena policajaca“ Suvada Kuldija ukazala je na značaj upoznavanja sudionika obuke o bazi podataka o nasilju u porodici, koja predstavlja prvi cjeloviti izvor informacija o svim slučajevima nasilja u porodici u FBiH, a koji su prijavljeni policiji, socijalnim radnicima, sigurnim kućama i SOS liniji za pomoć žrtvama nasilja u porodici.

Kuldija insistira na dosljednoj primjeni podzakonskih akata u ovoj oblasti, odnosno Pravilnika o načinu provedbe zaštitnih mjera, te naglašava važnost blagovremenog djelovanja u skladu s propisanom procedurom kako bi svi slučajevi nasilja u porodici bili na odgovarajući način evidentirani i tretirani, a odgovorni za nasilje sankcionirani.

Po riječima Hajradina Mekića, šefa Kabineta federalnog ministra unutarnjih poslova, ovo je ministarstvo odmah po usvajanju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici pristupilo donošenju odgovarajućeg pravilnika, koji je u funkciji efikasne implementacije ovog zakona.

Uz zahvalnost iskazanu Misiji OSCE-a i svim drugim angažiranim subjektima, Mekić je potcrtao spremnost FMUP-a da se maksimalno angažira na implementaciji spomenutog zakona.

Stručni savjetnik u Gender centru Vlade FBiH Zlatan Hrnčić novinarima je kazao da je ovaj centar kao stručna služba Federalne vlade zadužen za izradu, koordinaciju i praćenje Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici, akcentirajući značaj edukacije kao ključne aktivnosti na realizaciji te strategije.

Navodi da je dosad registrirano oko 1.500 prijava slučajeva nasilja u porodici u sklopu deset kantonalnih ministarstava unutarnjih poslova, od čega se oko 300 odnosi na Kanton Sarajevo, te naglašava da edukacija u okviru spomenutog ciklusa obuke predstavlja svojevrsni multisektorski pristup, odnosno povezivanje institucija i nevladinih organizacija koje rade na prevenciji i borbi protiv nasilja u porodici.    

U sklopu ciklusa obuke na provedbi Zakona o zaštiti od nasilja u porodici FBiH (ukupno 17 kurseva, uključujući i aktuelni) sudjelovalo je više od 400 policijskih službenika, socijalnih radnika i predstavnika nevladinog sektora u FBiH.

 

(FENA) D.V.