2017-01-30 11:10:33
Draghi u četvrtak u Ljubljani, posjet u ozračju istrage u središnjoj banci
LJUBLJANA, 30. siječnja (FENA/Hina) – Slovenija je obavijestila Europsku komisiju da je, po odluci slovenskog suda, lanjska kriminalistička istraga u prostorijama slovenske središnje banke (Banke Slovenije) bila zakonita i da nije bilo kršenja imuniteta njenog guvernera Boštjana Jazbeca, koji je i član Vijeća guvernera ECB-a, piše u ponedjeljak ljubljansko “Delo” te podsjeća da je protiv načina istrage prosvjedovao guverner Europske centralne banke (ECB) Mario Draghi, koji u četvrtak dolazi u Ljubljanu.
Jazbec i nekoliko njegovih sadašnjih i bivših suradnika osumnjičeni su za zloporabu službenog položaja i prava prilikom dokapitalizacije Nove Ljubljanske banke (NLB) 2013. godine, čime je najveća slovenska banka navodno stekla neopravdanu imovinsku korist od 257 milijuna eura, brisanjem prava vlasnika tzv. podređenih (subordiniranih) obveznica i dionica.
Prilikom kriminalističke istrage 6. srpnja prošle godine iz prostorija Banke Slovenije policija je oduzela dokumentaciju pohranjenu u međunarodnoj bazi i mreži podataka Banke Slovenije te podatke koje su koristili dužnosnici banke.
Istoga dana, guverner Europske centralne banke (ECB) Mario Draghi zatražio je od slovenskog državnog odvjetništva da se poduzmu sve mjere radi “zaštite povjerljive dokumentacije” ECB-a. Draghi je upozorio Sloveniju kako ti podaci imaju poseban imunitet i uživaju pravnu zaštitu po zakonima Europske unije, a o tome je obavijestio i predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera.
Draghi u četvrtak dolazi u Ljubljanu, formalno da bi se obilježila 10. obljetnica ulaska Slovenije u Europsku monetarnu uniju (ECB), ali se posjet može shvatiti i kao izraz potpore slovenskom guverneru Boštjanu Jazbecu, čija institucija kriminalističku istragu i zapljenu dokumentacije nastoji osporiti pred ustavnim sudom, piše “Delo”.
Slovenska policija od samog početka spora slovenskih vlasti i Europske centralne banke (ECB) o tom pitanju stoji na stajalištu da su Jazbec i njegovi suradnici u predmetu istrage nastupali kao “službenici slovenske institucije, a ne u ime Europske unije”.
Okružni sud u Ljubljani utvrdio je kako je istraga i zapljena dokumentacije bila zakonita, te da se time, suprotno Draghijevim navodima, nije kršio europski protokol o privilegijima i imunitetu članova europskih ustanova, navodi list.
Neki slovenski stručnjaci intervencije iz Bruxellesa i Frankfurta smatraju miješanjem u suverenost države, navodi vodeći slovenski list.
“Koliko sam sebe poštuješ, toliko će te poštovati i drugi”, kazao je za “Delo” bivši guverner slovenske središnje banke Mitja Gaspari.
Dodao je kako je istina da država ulaskom u EU prenosi dio svojih suverenih prava na europske ustanove, ali da te ustanove moraju djelovati ravnopravno prema stranama koje su u sporu ili prilikom njihova nadzora.
(FENA) I.B.