2017-01-27 08:12:54
Kako su američke mega-serije o holokaustu primane na području bivše Jugoslavije
ZAGREB, 27. siječnja (FENA/Hina) – Doživljaji američkih mega-serija o holokaustu mijenjali su se na području Jugoslavije i država nastalih njezinim raspadom u skladu s njihovom novijom povijesnom sudbinom, pokazuje književno-analitičko istraživanje objavljeno u časopisu “Umjetnost riječi”.
Filmologinje Nevena Daković i Aleksandra Milovanović s Fakulteta dramskih umjetnosti iz Beograda analizirale su odjeke američkih mega-serija Holokaust (1978), Vjetrovi rata (1983) i Rat i sjećanja (1988) u TV kritikama, feljtonima i polemikama tijekom njihovog prvog prikazivanja i repriziranja, te utvrdile da je način sjećanja na holokaust mijenjan s vremenom.
Te TV serije, prepoznate u svjetskim okvirima kao točke preokreta pripovijedanja jedinstvene historijske traume, ostvarile su trostruki utjecaj prilagođen specifičnostima lokalnih prilika u zemljama nekadašnje SFRJ, kaže su novom broju časopisa Hrvatskog filološkog društva.
Prvo, serije su neposredno povećale vidljivost holokausta, inače gurnutog na margine sjećanja i historije Drugog svjetskog rata.
Potom su sjećanje na holokaust, koji u svjetskim okvirima ima transnacionalnu i kozmopolitsku vrijednost, prilagodile nacionalnim potrebama. Naracija stradanja je izgubila “prefiks trans”, pa su se žrtvovanja vezivala samo za jednu naciju i njezinu ulogu u ratovima, objašnjavaju.
To vraćanje sjećanja na holokaust u strogo nacionalne okvire, koje uključuje uspoređivanje mučeništva židovskog naroda u holokaustu s jednom od lokalnih nacija, srpskom ili hrvatskom, odigravalo se u vezi sa “sjećanjem zbog koristi”, odnosno podrške reartikuliranom nacionalnom identitetu, ističu autorice.
Konačno, prihvaćene kao paradigma uspješnih TV serija, dodatno su podržale “preobražaj lokalnih (hi)storija Šoa” od “neutralnih” priča o socijalističkoj revoluciji u holivudske i holivudizirane narative preživljavanja koji su obilježili milenij, objašnjava se u tekstu.
(FENA) I.B.