FENA Novost: Razmotriti alternativu aktualnom sistemu grijanja

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-12-26 15:18:34

Razmotriti alternativu aktualnom sistemu grijanja

SARAJEVO, 26. decembra (FENA) – U većini kantona u Federaciji BiH, osim problema emisije iz vozila, problem je i sistem grijanja, odnosno loženja, te treba razmotriti, odnosno ići na izgradnju ekološko prihvatljivijeg rješenja, naprimjer na izgradnju toplovoda Kakanj-Sarajevo.

Ovo je, između ostalog, odgovoreno Feni iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, na čijem je čelu Edita Đapo, u povodu aktualne krize izazvane povećanjem zagađenosti zraka, posebno u Sarajevu, Zenici, Tuzli…

Odgovarajući na pitanje šta ovo ministarstvo, u okviru svojih nadležnosti, čini u vezi s aktualnom situacijom u područjima FBiH koja su najviše izložena zagađenju zraka, kažu da je ono primarno nadležno za donošenje propisa iz oblasti zaštite okoliša, uključujući i zaštitu zraka.

Zakonom o zaštiti zraka i njegovim  provedbenim propisima, koje je donijelo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, u najkraćem, uređeno je: obaveza nadležnih organa na polju zaštite kvaliteta zraka (Federacija, nadležnost kantona, općina kao i obaveze operatora), standardi kvaliteta zraka, uvjeti monitoringa i prikupljanja podataka, metode praćenja kvaliteta zraka, kriteriji za ocjenu kvaliteta zraka i ciljne vrijednosti, uspostava sistema za procjenu kvaliteta zraka, kao  i osiguranje da su informacije o prekoračenjima datih  pragova dostupne javnosti, te poduzimanje aktivnosti u slučaju prekoračenja određenih graničnih vrijednosti. 

– Federalno ministarstvo okoliša i turizma je provedbenim propisima iz oblasti zaštite zraka, zadužilo Federalni hidrometeorološki zavod, da uspostavi i osigura adekvatno funkcioniranje monitoringa kvaliteta zraka u Federaciji BiH. Kada je u pitanju povećano zagađenje zraka pojedinim zagađujućim materijama, propisima su definisane mjere u područjima  gdje su nivoi emisija viši od graničnih vrijednosti. Poduzimanje ovih mjera  je u nadležnosti kantona, prema kojima su kantoni obavezni da donosu kantonalni akcioni plan zaštite kvaliteta zraka u oblastima u kojima su prekoračene granične vrijednosti kvaliteta zraka jedne ili više zagađujućih materija – navode iz Ministarstva. 

Planovi mogu predvidjeti mjere obustavljanja aktivnosti koji prouzrokuju emisiju suspendovanih čestica, uključujuči motorni saobraćaj, ukoliko doprinosi prekoračenju graničnih vrijednosti, kao i odgovarajuće mjere kontrole. Kantoni imaju usvojene akcione planove zaštite kvaliteta zraka s jasno definiranim mjerama  radi poboljšanja stanja kvaliteta zraka.

– U većini kantona, osim problema emisije iz vozila, problem je i sistem grijanja, odnosno loženja, treba razmotriti alternativu aktualnom sistemu grijanja, odnosno ići na izgradnju ekološko prihvatljivijeg rješenja, npr. na izgradnju toplovoda Kakanj-Sarajevo – naglašeno je.

U odgovoru na pitanje šta  ovo ministarstvo čini, u okviru svojih nadležnosti, na prevenciji ovakvih situacija u budućnosti, rečeno je da donošenje i adekvatno provođenje propisa iz nadležnosti Federalnog ministarstva okoliša i turizma ima i preventivnu dimenziju.

 – Potrebno je da svi nadležni organi različitih nivoa vlasti, a posebno inspekcijski organi, provode svoje obaveze,  kako bi se stanje okoliša, odnosno kvaliteta zraka poboljšalo u budućnosti. Ovdje je važno spomenuti ekonomske instrumente, koje je uspostavilo Federalno ministarstvo okoliša i turizma na principu „zagađivač plaća“. U skladu s tim principom doneseni su odgovarajući propisi, prema kojima zagađivači zraka plaćaju odgovarajuće naknade u Fond za zaštitu okoliša, prema obračunu količina emitovanih zagađujućih supstanci. Smanjenjem emisija zagađujućih supstanci, obveznici plaćanja, će plaćati manje naknade, a  što će se vremenom pozitivno odraziti i na kvalitet zraka. U skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša Federalno ministarstvo okoliša i turizma, i nadležna kantonalna ministarstva, izdaju okolišne dozvole za određene pogone i postrojenja. Ovim dozvolama se za period od pet godina uređuju mjere i aktivnosti zaštite okoliša, uključujući i zaštitu zraka, koje operateri pogona i postrojenja moraju ispoštovati. Efikasnim provođenjem ovih mjera i aktivnosti sukcesivno se poboljšava sveukupno stanje kvaliteta zraka – kažu u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma.

(FENA) F.F.

http://ift.tt/2iacK8n