FENA Novost: Poboljšanje pristupa tržištu malih poljoprivrednih proizvođača u BiH i Egiptu

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-12-21 14:20:33

Poboljšanje pristupa tržištu malih poljoprivrednih proizvođača u BiH i Egiptu

SARAJEVO, 21. decembra (FENA) – Predstavnici bosanskohercegovačkih poljoprivrednih udruženja i OXFAM u Bosni i Hercegovini ove sedmice borave u uzvratnoj studijskoj posjeti Egiptu gdje su se upoznali o stanju poljoprivrede u toj zemlji i iskustvima egipatskih poljoprivrednih proizvođača. 

Posjeta je dio projekta „Poboljšanje pristupa tržištu malih poljoprivrednih proizvođača u BiH i Egiptu“, koji finansira IFAD (Međunarodni fond za razvoj poljoprivrede), a provodi OXFAM i razvojna agencija CEOSS (Coptic Evangelical Organization for Social Services) sa bosanskohercegovačkim i egipatskim partnerima. Ciljevi projekta su poboljšanje životnih uslova za stanovništvo u ruralnim oblastima i pristupa tržištu za male poljoprivredne proizvođače, te jačanje kapaciteta zadruga i udruženja poljoprivrednika.

Na završnoj konferenciji, održanoj u Egiptu, predstavljeni su glavni rezultati, pozitivne prakse i naglašena važnost intervencija u obje zemlje kada je u pitanju IFAD-ova ciljna grupa korisnika i predstavnika poljoprivrednih udruženja.

Gosti iz Bosne i Hercegovine sa partnerima i korisnicima projekta u Egiptu (ruralne zajednica u Miniji i Beni Sueifi) razmijenili su znanja i iskustva, te se upoznali o stanju poljoprivrede i pozitivnim rezultatima egipatskih poljoprivrednih proizvođača. Bosanskohercegovački predstavnici su posjetili i privatne kompanije u Kairu, informisali se o konceptu njihovog funkcionisanja, ostvarenjem zarade, te ispunjavanju socijalnih ciljeva (kao što je smanjenje siromaštva). Tokom posjete upoznali su se i o ulozi i doprinosu razvojnih agencija u provedbi razvojnih projekata.

– Ono što je mene zaista impresioniralo prilikom posjete farmama i zadrugama u Egiptu jeste njihov uspjeh u uključivanju žena u zadruge, naravno uzimajući u obzir ukupan kontekst i tradicionalizam. Takođe, mislim da su primjeri saradnje između farmera i zadruga na prvom nivou, te saradnje sa ministarstvima na drugom nivou bili zaista jako dobri i da mogu biti primjeri koje i mi u BiH trebamo u nekim segmentima replicirati kao dobre modele i pozitivne prakse – izjavila je predstavnica Opšte poljoprivredne zadruge (OPZ) “Žena” Bratunac Željana Pjevalica.

Semir Nevorić, predstavnik OPZ VIP Drina p.o Ustikolina, smatra da se poljoprivredna proizvodnja u Egiptu i Bosni i Hercegovini susreće sa sličnim problemima u  organizovanju poljoprivrednih proizvođača u lance vrijednosti koji uključuju integralni pristup proizvodnje do samog plasmana, odnosno krajnjeg tržišta proizvoda. Osnovni problemi u primarnoj proizvodnji su nedostatak mehanizovane obrade i ograničen pristup novim tehnologijama uzgoja.

Nedostatak prerađivačkih kapaciteta dodatno smanjuje konkurentnost poljoprivrednih proizvoda, a time i finansijsku stabilnost farmera. Projekat koji je CEOS provodio u Egiptu je dao značajan doprinos u razvoju poljoprivredne proizvodnje i finansijke potpore malim farmerima. Oni bi se u narednom periodu trebali posvetiti razvoju otkupljivačkih kapaciteta, odnosno finalizaciji proizvoda kao i uvođenju savjetodavnih službi koje bi radile sa poljoprivrednicima na terenu, što bi na kraju povećalo prihode primarnih poljoprivrednih proizvođača za minimalno 30 posto.

Princip integralne proizvodnje koja uključuje pravovremenu zaštitu i prihranu kao i adekvatnu agrotehniku bi trebao biti osnovni model u poljoprivrednoj proizvodnji obje zemlje, saopćeno je iz OXFAM-a u BiH.

(FENA) H.D.

http://ift.tt/2hqJ4Ak