FENA Novost: Održana tribina ‘Uzavreli gradovi: Evropska prijestonica kulture’

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-12-16 19:20:01

Održana tribina ‘Uzavreli gradovi: Evropska prijestonica kulture’

SARAJEVO, 16. decembra (FENA) – „Uzavreli gradovi: Evropska prijestonica kulture“ bila je tema tribine koja je večeras održana u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine, na kojoj su naznačeni ciljevi projekta Evropske unije.

Učesnici panel diskusije: pomoćnica ministra za nauku i kulturu pri Ministarstvu civilnih poslova BiH Biljana Čamur–Veselinović, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti i socijalnu zaštitu Grada Zenice Zijad Softić, gosti iz Novog Sada Lazar Jovanov, član tima EPK Novi Sad 2021, Ivana Volić i Goran Tomka, autori kulturne strategije Novog Sada te direktor Bosanskog narodnog pozorišta Zenica Hazim Begagić, prezentirali su ciljeve projekta „Uzavreli gradovi: Evropska prijestonica kulture“.

Evropska prijestonica kulture (EPK) je najdugovječniji i najpoznatiji kulturni program Evropske unije, a gradovi iz Bosne i Hercegovine tek su nedavno dobili priliku da se prijave za tu prestižnu titulu.

Prilika za kandidaturu za 2021. godinu je propuštena, ali naredna se otvara za manje od godinu dana: već na jesen 2017. bit će objavljen poziv na koji se mogu prijaviti i bh. gradovi. 

Novi Sad je grad koji će ponijeti titulu EPK u 2021.godini, a Goran Tomka, autor kulturne strategije kaže da je za Novi Sad je ključno što postoji tradicija saradnje među građanima i političarima, da građanima je stalo do kulture.

Postoji, kazao je Tomka, saglasnost čitavog političkog spektra da se ide ka Evropi, integracijama i te činjenice su kreirale to da imaju kompletnu saglasnost za projekt.

– Trnovit je bio put, ali smo uspjeli. Evropska prijestonica kulture sama po sebi ne znači ništa ako se u tom procesu ne steknu nova znanja, istraživanja, saradnja, da se izgrade novi kapaciteti kulturne scene, onda je to dobar program, ukoliko je program sam po sebi cilj, da bi se desili tek neki festivali, onda je to loš projekt – naglasio je Tomka.

S obzirom na turbulentan političko-ekonomski period u regionu, na pitanje koliko građani misle i žive kulturu, Tomka je kazao da treba definirati kulturu koja ne živi samo u muzejima i galerijama.

–  U tom novom proširenom shvatanju kulture i društva u kome se nalazimo, potrebno je da kulturne institucije pronađu svoje mjesto, a njihovo mjesto je sa građanima. To je ono što treba da se probudi, da građani ponovo otkriju šta je vrijednost kulturnih institucija i da kulturne institucije ponovno shvate zašto one postoje – istakao je Tomka u izjavi za Fenu.

Hazim Begagić smatra da iako javni sektor dominira kulturnom scenom, ovakvi projekti daju izvrsnu mogućnost gradovima da se otvaraju.

Kaže da precizna pravila, procedure, instrukcije projekta, mora uozbiljiti i lokalne ali i više razine vlasti koji u svojim ingerencijama imaju pitanje kulture, provedbu kulturne politike., i „to nas mora  uozbiljiti u ovom segmentu dugoročnog planiranja“.

 – Ovaj projekt gleda u budućnost i prednost daje gradovima koji imaju strategiju razvoja kulture i to je temeljni preduvjet za apliciranje na Evropsku prijestonicu kulture. Ovo je veliki i ozbiljan projekt a vrijeme pred nama će pokazati – istakao je Begagić.

Dodao je da Zenica u ovom trenutku ima volju, ima mrežu kulturnih institucija i veliku zainteresiranost Gradske uprave, resorne službe, i ta inicijativa je formalizirana u Gradskom vijeću Zenice.

Jedan dio sredstva izdvaja se iz fondova EU, više od milion eura, a dominantna sredstva ulaže lokalna zajednica, ali benefiti u ekonomskom, turističkom i socijalnom aspektu mogu biti višestruko korisni.

Ovom tribinom Udruženje „Akcija“ realizira kampanju projekta, te želi skrenuti pažnju bh. javnosti na potencijale Evropske prijestonice kulture.

(FENA) E.F.

http://ift.tt/2hWXkAP