2016-12-12 00:25:51
Makedonija – Velika neizvjesnost u šabovima VMRO-DPMNE i SDSM
SKOPLJE, 12. decembra (FENA) – Dva najveća rivala vanrednih parlamentarnih izbora u Makedoniji, vladajuća VMRO DPMNE Nikole Gruevskog i opoziciona SDSM Zorana Zaeva, proglasile su u nedjelju navečer pobjedu, što potvrđuje da su ovo najneizvjesniji izbori u posljednjih 10 godina.
Doduše, VMRO-DPMNE je pobjedu proglasio u cijeloj Makedoniji, a SDSM u svim većim gradovima.
Prema preliminarnim rezultatima Državne izborne komisije, objavljenim na osnovu 70,89 posto prebrojanih biračkih mjesta, VMRO DPMNE je osvojila 39,52 posto, SDSM 36,22, DUI 7,12, BESA 4,42, Alijansa za Albance 2,84, PPA 2,62 posto glasova biračkog tijela.
Prema podacima DIK, na četvrte vanredne izbore u Makedoniji u posljednjih osam godina na birališta je izašlo 66,46 posto biračkog tijela.
Sudeći prema atmosferi u izbornim štabovima ove dvije najveće stranke nema euforije, a najviši zvaničnici su uzdržani, javlja agencija Tanjug.
Lider albanske partije DUI Ali Ahmeti je prvi lider koji se u nedjelju navečer obratio novinarima, izrazivši razočaranje rezultatom i činjenicom da su njegovi sunarodnici glasali za druge, nealbanske stranke.
Ipak, on je rekao da će DUI nastaviti da podržava Makedoniju na njenom evropskom putu.
DUI je imao i najviše primjedbi na kršenje izbornih pravila. Iz te stranke tvrde da je bilo masovne kupovine glasova.
Najveće iznenađenje ovih izbora je, pak, tek formirana albanska partija BESA. Riječ je o partiji koja je bliska religiji i turskom premijeru Redžepu Tajipu Erdoganu.
Buduća vlada bi trebalo da izvuče Makedoniju iz duboke političke krize koja traje već dvije godine.
Tijesni preliminarni rezultat ukazuje na to da bi nova vlada mogla biti formirana od široke koalicije, ali se ne očekuje da Makedonija brzo izađe iz krize, smatraju analitičari.
Određena neslaganja i problemi se tek očekuju oko toga ko će formirati vladu, što će trajati narednih nekoliko mjeseci i u čemu će, kako se očekuje, opet međunarodna zajednica imati značajnu ulogu.
Makedonija je 11 godina kandidat za člana EU, a stagnacija na njenom putu je došla kao posljedica duboke političke krize i prije svega spora koji ima s Grčkom zbog imena.
(FENA) J.Č.