2016-12-09 13:04:18
Konstituiran ogranak GOPAC-a u PSBiH
SARAJEVO , 9. decembra (FENA) – Potpisivanjem povelje danas u Sarajevu zvanično je konstituiran ogranak Globalne organizacije parlamentaraca za borbu protiv korupcije (GOPAC) u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH).
Na ovaj način Bosna i Hercegovina je postala jedna od zemalja članica ove organizacije. Potpisnici Povelje GOPAC i članovi inicijativnog odbora jesu parlamentarci iz oba doma PSBiH i iz različitih političkih partija – Saša Magazinović, Senad Šepić, Dušanka Majkić, Predrag Kožul, Maja Gasal-Vražalica, Darko Babalj i Ljilja Zovko.
Kako je istaknuto na konstituirajućoj sjednici, u skladu s globalnim ciljevima ove organizacije, ogranak GOPAC-a u PSBiH formiran je radi ostvarivanja demokratske odgovornosti putem aktivnog djelovanja članova parlamenta u oblasti borbe protiv korupcije u našoj zemlji, te značajnijim angažmanom parlamentaraca u njihovim naporima na postizanju veće odgovornosti predstavnika institucija vlasti, uspostave kontrole nad korupcijom i njene eliminacije.
Podršku u konstituiranju ogranka GOPAC u PSBiH pružili su među ostalima Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i norveška vlada.
Sezin Sinanoglu, rezidentna koordinatorica UN-a i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH, kazala je da potpisivanje Povelje GOPAC od članova PSBiH nije samo simbolički gest.
-Mi to vidimo kao važan ohrabrujući korak naprijed u borbi protiv korupcije iz centralnog mjesta za to, a to je parlament. Funkcija parlamentarnog nadzora predstavlja temeljac demokratije. Nema zemlje na svijetu koja je imuna od korupcije, ali moramo biti iskreni i direktni – nivo korupcije u ovoj zemlji je zaista visok i bez obzira na različite napore da se korupcija suzbije, rezultati su u najboljem slučaju vrlo skromni – kazala je Sinanoglu.
Poput i drugih mjesta na svijetu, kako je dodala, nema jednostavnog recepta za rješenje tog problema. Jedino je to ozbiljna borba protiv korupcije od onih koji imaju legitimne ovlasti i spremni su se sistematski i konzistentno boriti protiv korupcije.
– Ova zemlja ne može sebi priuštiti da se i dalje percipira kao jedno od najkorumpiranijih mjesta u Evropi i da kontinuirano promatramo kako korupcija oslabljuje zdravstvo, školstvo, promoviranje nepravde tako što sprečava vladavinu zakona, tako što preusmjerava sredstva stranih i domaćih investitora i sprečava ekononomski i socijalni razvoj, povećava siromaštvo i ugroženost. Ona ugrožava sve, ali oni koji su siromašni i marginalizirani, najviše pate zbog korupcije – kazala je Sinanoglu.
Pozdravila je inicijativu PSBiH za uspostavljanje nacionalnog ogranka Globalne organizacije parlamentaraca za borbu protiv korupcije, te izrazila nadu da će se svi parlamentarci pridružiti i iskazati isti entuzijazam za borbu protiv korupcije.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Safet Softić izrazio je zadovoljstvo da se na Međunarodni dan borbe protiv korupcije potpisuje svojevrsna pristupnica BiH GOPAK-ovoj mreži čime parlamentarci postaju dio svjetske GOPAK-ove porodice.
– Mi smo prema ocjenama Transparency Internationala negdje na 76. mjestu od 168 zemalja svijeta po stepenu korupcije. To ukazuje da je BiH na najnižoj u regiji ljestvici kad je riječ o mjerenju korupcije. Ovo je jedan doprinos naše zemlja da borba protiv korupcije kao jedan od najvećih problema dobije podršku parlamentaraca. Nadam se da ćemo danas postati još bliži Evropi i EU – kazao je Softić.
Naglasio je da se u javnoj sferi događa dosta toga pozitivnog kad je riječ o borbi protiv korupcije.
Podršku bh. parlementarcima iskazao je i Aleksander Pejčić, predstavnik Nacionalnog ogranka GOPAC-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
– Parlament BiH mora imati nulti prag tolerancije na pojavu korupcije, te moraju izraditi plan kako će se boriti protiv te pošasti savremenog svijeta. Korupcija je, nažalost, ušla u svaku poru našeg života i ovo je tek početak i prvi korak BiH da se suoči s ovim problemom – kazao je Pejčić.
Članovi nacionalnog ogranka GOPAK-a u Srbiji su u protekle tri godine usvojili program svoga rada, te podigli kapacitet u borbi protiv korupcije.
-Izradili smo jedan portal koji ima kontrolu nad javnom potrošnjom. Taj portal biće unaprijeđen, a pristup trenutno imaju članovi odbora za budžet i finansije. Kasnije očekujemo da pristup imaju svi poslanici, kao i svi građani Srbije – naveo je Pejčić.
(FENA) E.F.