2016-12-08 13:57:42
Održan seminar ‘Ženska prava u kontekstu pridruživanja EU’
SARAJEVO, 8. decembra (FENA) – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar i kao doprinos kampanji “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, EU info centar danas je organizirao seminar o temi „Ženska prava u kontekstu pridruživanja EU”
Cilj seminara je podržati konstruktivnu diskusiju o položaju žene u modernom društvu te istražiti mogućnosti unapređenja ženskih prava u BiH kroz proces pridruživanju EU.
– BiH ima zakona, ali nas žena nema. Uzrok tome je slabo obrazovanje, neinformiranost, ali i ekonomska sigurnost žena, mada postoje naznake i kampanje o tom pitanju, kao što su osnivanje ženskih zadruga, iako je to malo, za početak je dobro jer nema raspoloženja države, politika, a niti poreskih stimulacija za takvo nešto- izjavila je predsjednica Fondacija CURE Jadranka Miličević.
Predsjednica udruženja B.a.B.e. iz Hrvatske Sanja Sarnavka je navela da u Hrvatskoj, kao i u BiH jako puno žena odbija priču o ravnopravnosti iz nerazumijevanja, tvrdeći da im je dobro kad su ovisne o muškarcima, kada ih se smatra drugotnima, te da je obrazovanje ključ svega i dok se ne uvede priča o rodnoj ravnopravnosti u nastavi od osnovnog obrazovanja put će biti jako dugačak.
Mišljenja je da tu leži najveći problem, jer još žene odgajaju i brinu o djeci i ta tradicijska priča o različitim ulogama muškaraca i žena se prenosi dalje i jako ju teško promijeniti ukoliko se nešto strukturno ne napravi.
– Nažalost, tu Evropska unija nema ovlasti, može uticati na zakonodavstvo, ali je strogo zabranjeno da se plete u privatni život porodice u njene tradicijske vrijednosti. To je na državi, te ključnu ulogu imaju nevladine organizacije koje pronalaze različite taktike da bi se izborile za prava žena – naglasila je Sarnavka.
U Njemačkoj već davno postoji zakon o jednakopravnosti, žene su zastupljene i na javnim funkcijama, vidljive su u javnom životu, a kako je istakla prof. dr. Godula Kosack, članica Upravnog odbora Terre des Femmes ljudska prava za žene iz Njemačke, u svakom gradu čak postoji agencija za ravnopravnost, na fakultetima.
Kosack je navela da je u Njemačkoj 2015. godine stiglo oko 900.000 izbjeglica iz ratom zahvaćenih područja Bliskog istoka i većinom su to mladi muškarci, te iako je bilo i žena one nisu znale kako ostvariti svoja prava u Njemačkoj. U tu svrhu štampan je bilten na svim jezicima koji pored ostalog govori o jednakopravnosti žena i muškaraca, da je nasilje nad ženama strogo zabranjeno i strogo kažnjivo.
Zajednička je ocjena da treba više raditi na obrazovanju žena o njihovim pravima, informiranosti, ali i ekonomskom osnaživanju žena.
(FENA) E.F.