FENA Novost: Bez dobrog menadžmenta nema efikasne javne uprave

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-12-07 14:59:26

Bez dobrog menadžmenta nema efikasne javne uprave

SARAJEVO, 7. decembra (FENA) – Dragan Ćuzulan iz Ureda koordinatora za reformu javne uprave smatra da bez dobrog menadžmenta nema efikasne javne uprave te naglašava da se od menadžera i njegovog tima očekuje da ima sposobnosti iznalaženja rješenja, vještinu komunikacije, samopouzdanje, analitičke sposobnosti, motiviranost za rad u upravi.     

– Možda  nije lako ispuniti svako od tih kompetencija, ali moramo to postaviti kao cilj i metodološki postupak kojim se te vrijednosti i sposobnosti favoriziraju u odnosu na političke i međustranačke kriterije kako to najčešće biva u praksi – kazao je novinarima.

Po njegovom mišljenju, ne može se ući uopće u proceduru optimizacije državne službe bez kvalitetnih i jasnih analiza koje bi tome prethodile.

– Mi jesmo pod nekom vrstom pritiska da se smanjuje potrošnja javnog sektora u korist realnog sektora kako je to normalno u razvijenim državama, gdje su izdvajanja oko deset posto iz budžeta za tzv. državnu administraciju – kaže on.       

BiH je po tom izdvajanju u prosjeku regiona, ali je, kaže, problem što BiH ima mali BDP.

– Evropske države sebi mogu priuštiti komotnu administraciju, a mi to ne možemo i moramo ići u optimizaciju koja kao rezultat mora imati izbor najkvalitetnijih službenika – kaže.        

Apelirao je da se reforma javne uprave prepozna kao bitan segmet koji je u interesu građana i ekonomije, a “nije u interesu politike i političkih elita”.

Ćuzulan je bio jedan od sudionika skupa koji je danas u Sarajevu organizirao Transaprency Internacional BiH s namjerom da aktualizira kapacitiranost upravnih struktura u BiH da efikasno upravljaju resursima koji imaju na raspolaganju što se odnosi na ambijent u kojem rukovodioci djeluju ali i koliko oni uistinu vladaju osnovnim znanjima i vještinama i personalnim karakteristikama da budu dobri menadžeri.

Direktor Agencije za državnu upravu RS Aleksandar Radeta govori da je kod postavljanja rukovodioca bilo koje institucije bitno utvrđivanje stepena njegovog znanja i obuka ali i da su česte obuke za pogrešne ljude.

– Nekad tražimo da nam institucije pošalju osobe koje rade na određenim poslovima, a dođemo u situaciju da nam za obuku predlože one koji su tek započeli radni vijek i/li rade kao viši stručni suradnici sa godinu radnog iskustva, a šalju se na obuku za rukovodioce. Ne možemo reći da je to samo do politike, često je to i do ličnog izbora i činjenice da nisu ispunjeni uvjeti potrebni da bi neko bio rukovodilac – naglasio je.

Damir Ahmetović iz TI ističe da je za menadžerske poslove osobi potreban afinitet te da je, ako toga nema, obukom teško postići rezultate.

– Kad za neki posao angažirate nekog ko za to nema minimum pretpostavki, obuka će teško i bolno nadomjestiti taj nedostatak ili neće uspjeti u tome. Naprimjer, ima ljudi koji odlično rade novinarski posao, ali kad im ponudite da budu šefovi redakcija oni to odbiju jer kažu da to nije za njih – kazao je.     

(FENA) H.D.

http://ift.tt/2hgBj3q