2016-12-02 14:53:28
U Kreševu simpozij posvećen rudarstvu na području Lepeničke doline
SARAJEVO, 2. decembra (FENA) – Rudarstvo, metalurgija i geonaslijeđe Kreševa, Kiseljaka i Fojnice, tema je dvodnevnog simpozija koji se danas započeo s radom u Kreševu.
– Cilj nam je osvijetliti rudarstvo, metalurgiju i geonaslijeđe na području Lepeničke doline, odnosno općina Kreševa, Fojnice i Kiseljaka. Inače kompletno to područje spada u jedan rudarski bazen koji datira od najstarijih vremena – kazao je Feni moderator simpozija Milo Jukić.
Za Kreševo, Fojnicu i Kiseljak, po njegovim riječima, rudarstvo je uvijek bilo prisutno i postoje čak i tragovi rimskog rudarstva.
– U srednjem vijeku su praktično Kreševo i Fojnica bile najveće varoši u tadašnjoj Bosni, pa i u vrijeme osmanlijske vladavine tim dijelom BiH, koji je zauzet 1463. godine. Te dvije općine stasale su na rudarstvu i obradi metala. Kiseljak je nešto mlađe naselje i po svom položaju svako ima stvari kojima će biti posvećena pažnja tokom ovog skupa – dodao je Jukić.
Učesnici simpozija će napraviti historijski pregled rudarstva i obrade metala, uzimajući u obzir i današnje resurse i staviti to u određeni odnos koji bi se eventualno mogao pretvoriti u pretpostavke za nastavak te tradicije.
Učesnici skupa su iz BiH, Hrvatske, a u goste im iz Njemačke dolazi i Friedrich Naumann iz Instituta za proučavanje djela Georgijusa Agricole. Inače, Georgijus Agricola je autor „De re metallice“, raritenog djela, koje se čuva u Franjevačkom samostanu u Kreševu, a na svijetu postoji samo još jedan primjerak tog izdanja.
-Kada je riječ o području Kreševa dosta se ulaže u istraživanja, pogotovo kada je riječ o rudarstvu. Postoji i dalje nekoliko aktivnih rudnika, a danas su to uglavnom nemetali. U srednjem vijeku i u osmalijsko doba to su bili metali, ali se vremena i potrebe mijenjaju, pa je nakon Drugog svjetskog rata u prvom planu bila ruda barita koja se sada gotovo i ne eksploatira – naveo je Jukić.
Što se tiče Kiseljaka u prvom planu su mineralne vode koje su također produkt biološkog sastava tla na ovom području, o čemu će također nekoliko izlagača dati svoje viđenje u vezi sa stanjem i perspektivama u smislu razvoja ovog kompletnog područja.
Organizatori simpozija su Općina Kreševo i Zavičajna udruga “Kreševski citrin”.
Osim izlaganja, posjetitelji će imati priliku posjetiti izložbu rudarskih, topioničarskih i kovačkih maketa Ante Buzuka, zatim zbirku minerala, ruda i kristala Zavičajne udruge “Kreševski citrin”, te Muzej Franjevačkog samostana u Kreševu.
(FENA) M.B.