2016-12-02 14:56:06
Bez podrške društva i vlasti osobe s invaliditetom ne mogu mnogo postići
SARAJEVO, 2. decembra (FENA) – Osobe s invaliditetom u BiH i ovaj 3. decembar dočekuju uz očekivanje da će se društvo više pozabaviti poboljšanjem njihovog položaja i rješavanjem problema s kojima se suočavaju te im omogućiti da postanu ravnopravni članovi društva i tako doprinesu njegovom razvoju.
Predsjednik Koordinacionog odbora udruženja osoba s invaliditetom KS-a Fikret Zuko kaže Feni da generalno govoreći, situacija u kojoj su osobe s invaliditetom nije bolja nego što je bila. Čak bi se moglo reći da je u nekim segmentima i pogoršana.
– Očekujemo reformske procese u BiH, a zabrinuti smo da se neće prelomiti preko prava osoba s invaliditetom. U tom smislu tražit ćemo da, primjenjujući principe iz UN-ove Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, na neki način pokušamo osigurati ambijent u kojem ćemo svi zajedno kreirati nove propise prihvatljive i za osobe s invaliditetom, ali i za društvenu zajednicu – naglasio je.
U izjavi povodom 3. decembra, koji se obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Zuko je kazao da je stanje u oblastima poput pristupačnosti, školovanja, obrazovanja ili podrške u lokalnoj zajednici toliko loše da cijeni da će osobe s invaliditetom postati još manje uključene u društvene tokove nego dosad.
Čak ni razvoj tehnike i tehnologije ne znači boljitak i za osobe s invaliditetom jer ne mogu, kaže, dobiti pomagala niti imaju za tu obuku, a i pristupačnost je za njih poseban problem.
– Osobe s (posebno težim oblikom) invaliditeta ne mogu izaći u grad, otići u školu, u pozorište … ili to teško mogu. Generalno gledajući, ako se nešto bitno ne promijeni, situacija je gotovo katastrofalna – poručio je.
Ističe i to da su osobe s invaliditetom diskriminirane po dva ključna osnova. Po uzroku nastanka invaliditeta i po teritorijalnom principu (mjestu stanovanja).
– Mora se mnogo uraditi da bi ta diskriminacija bila barem djelomično ublažena – naglasio je.
Bitno je, kako kaže, odvojiti i ono što predstavlja osnovni socijalni minimum od onoga što država daje kao podršku osobama s invaliditetom.
– Trenutno, osobe s invaliditetom nemaju zagarantiran socijalni minimum te (ako ne mogu osigurati novac iz drugih izvora) za osnovne životne potrebe često troše ono što im država daje kao podršku za funkcioniranje. Tako taj novac moraju trošiti za režije i druge svakodnevne potrebe i opet ostaju isključene – navodi on.
Stoga će, kako je naveo, Koordinacioni odbor udruženja osoba s invaliditetom na prijemu planiranom na Međunarodni dan osoba s invaliditetom u Sarajevu predstavnicima institucija vlasti ponovo ukazati da konačno počnu s implementacijom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koju je BiH ratificirala prije šest godina i zatražiti da u te procese uključe osobe s invaliditetom.
– Da im omoguće da kažu šta im je potrebno, šta očekuju od nosilaca vlasti i zajedno kreiraju ambijent u kojem će osobe s invaliditetom imati iste mogućnosti i biti ravnopravni članovi društva – kazao je Zuko.
Rezolucijom Generalne skupštine UN-a 3. decembar utvrđen je kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom, a tako se skreće pažnja na probleme te populacije i važnost njihovih rješavanja.
Prema nekim procjenama, u BiH oko deset posto stanovništva ima neki od oblika invaliditeta. Oko deset posto njih treba ozbiljnu podršku države.
(FENA) M.L.