2016-11-30 13:33:47
Vlade zapadnog Balkana nisu poduzele konkretne korake da zaštite slobodu medija
BERLIN, 30. novembra (FENA) – Novinari širom zapadnog Balkana u radu nailaze na neprijateljsko okruženje koje ometa njihovu slobodu da kritički izvještavaju o događajima u njihovim zemljama, izvijestio je danas Human Rights Watch u globalnom izvještaju za 2016.
Više od godinu dana nakon što je Human Rights Watch dokumentirao postojeće prepreke za slobodu medija u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori i Makedoniji, vlade u regiji i institucije Evropske unije nisu preuzele konkretne akcije za rješavanje ovog problema. Štaviše, zabrinjavajuće je da imamo pojavu novih ovakvih slučajeva.
– U vremenu koje je presudno po mnogo čemu, neovisno novinarstvo je na zapadnom Balkanu stjerano uz zid – kazala je Lydia Gall, istražiteljka za zapadni Balkan u Human Rights Watchu.
To se neće promijeniti, dodala je, osim ako EU nedvosmisleno da do znanja vladama zemalja zapadnog Balkana da njihova aspiracije prema EU integracijama ovisi o tome da mediji u tim zemljama budu uspješni i slobodni.
Bivše jugoslovenske republike Makedonija, Crna Gora i Srbija su kandidati za članstvo u EU, a Bosna i Hercegovina i Kosovo su potencijalni kandidati. Sloboda izražavanja i sloboda medij su dio kriterija iz Kopenhagena kao uvjet za članstvo u EU.
Evropska komisija izrazila je zabrinutost u vezi sa sloboom medija u zemljama zapadnog Balkana u svom godišnjem izvještaju o poštivanju ljudskih prava.
Povjerenik za proširenje Johannes Hahn se referirao na slobodu medija u regiji u općem smislu, ali on nije eksplicitno podvukao nedostatak efikasne istrage od pojedinih vlada kada se radi o napadima na novinare.
Nova strategija proširenja Evropske komisije, koja je objavljena 9. novembra, govori i o slobodi medija u regionu, ali tu nedostaju detaljne preporuke.
Evropski parlament je ponudio konkretnije preporuke. Evropska komisija i države članice EU moraju dosljednije izvršiti pritisak na vlade zapadnog Balkana da bi se zaustavilo zastrašivanje novinara i da se sloboda medija postavi kao jedan od prioriteta u pregovorima o pristupanju, podvukao je Human Rights Watch.
(FENA) F.F.