2016-11-29 16:06:18
Mektić: Ostajem opredijeljen za borbu protiv korupcije
SARAJEVO, 29. novembra (FENA) – Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ponovio je danas da Tužiteljstvo BiH ne radi kako bi trebalo, te da, stoga, nema rezultata u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, ističući da on ne vrši nikakav pritisak na pravosudne institucije, ali da kao odgovoran čovjek na funkciji koju obnaša želi utjecati na pozitivan razvoj događaja na tom planu.
Mektić je to kazao u povodu informacije da je Kolegij ureda v.d. glavne tužiteljice Tužiteljstva BiH poslao pismo Vijeću ministara BiH i VSTV-u zbog njegovih izjava o radu državnog tužiteljstva, a što je, kako je naveo, pogrešno protumačeno kao pritisak na pravosuđe.
Odbacujući takva tumačenja, istakao je „da on vrši pritisak na njihov nerad i neefikasnost”, pozivajući Tužiteljstvo BiH da konačno postane svjesno vlastite uloge i odgovornosti.
Reagirajući u tom kontekstu, Mektić je na pres-konferenciji upozorio da Tužiteljstvo BiH nije dokraja dovelo nijednu ozbiljnu istragu kada se radi o korupciji, te “da se na taj način šalje poruka da se kriminal u ovoj državi isplati, odnosno da za njegove aktere nema nikakvih posljedica”.
Ovu je ocjenu ilustrirao neopravdano dugim istragama u predmetima poput „Pandore“, „Bobar banke“, „Pavlović banke“, „ Muehlbauer“…,, uz opasku da ‘ne ulazi’ u te slučajeve u smislu da utječe na istrage, nego da je zainteresiran za rezultate u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala koji ugrožavaju ekonomske temelje države BiH.
U vezi stim , ministar sigurnosti BiH pozvao je Tužiteljstvo BiH da građanima odgovore – zašto se rad na ključnim predmetima odugovlači, navodeći da on na taj način ne vrši pritisak na pravosuđe, ali da Tužiteljstvo BiH pokušava utjecati na njega, prikupljaju podatke o njemu, „baveći se na taj način obavještajnim i kontraobavještajnim radom“, umjesto da položi račune poreznim obveznicima za ono za što su plaćeni.
Uz napomenu da ga oni (Tužiteljstvo BiH) nastoje ušutkati, Mektić ih je p(r)ozvao da izađu sa činjenicama i pokušaju ga demantovati, odnosno opovrgnuti ono što on govori.
– Znam da im nije lako, ali dosta je više tog nerada, raznih kalkulacija i bavljenja politikom – upozorio je, uz opasku da se od njega ne može tražiti da ne govori o „nefunkcioniranju Tužilaštva BiH“, istovremeno, izražavajući odlučnost da ih pohvali kada izađu s prvim konkretnim rezultatom, kao što je to učinio kada se radi o Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo, koje bilježi rezultate u borbi protiv koruptivnih krivičnih djela.
Ocijenio je, nadalje, da je dobro što se Tužiteljstvo BiH konačno oglasilo, izražavajući očekivanje da će nakon toga uslijediti i konkretni koraci u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, te istaknuvši spremnost sigurnosnih institucija i agencija da maksimalno podrže/servisiraju takva nastojanja.
Mektić je poručio da, bez obzira na sve, ostaje dosljedan i opredijeljen za borbu protiv korupcije, ocijenivši to ključnim preduvjetom na planu uspostave vladavine prava, izgradnje pravne države i njenog daljeg ekonomskog i demokratskog razvoja.
Odgovarajući na novinarske upite u vezi sa stanjem u pravosudnim institucijama i eventualnim političkim utjecajima, Mektić nije isključio mogućnost takvih pokušaja, precizirajući da pravosudne institucije imaju odgovarajuće mehanizme da se odlučno suprotstave takvim nastojanjima, „ali da, ukoliko, pristanu na ‘političke dilove’ s političkim strukturama, onda je to dio njihove zajedničke priče“.
– Ako su opredijeljeni da se bore protiv korupcije, profesionalno, časno i pošteno, politika im ne može ništa – kategoričan je ministar sigurnosti BiH.
Usto, nespornim je ocijenio „da i u pravosudnim institucijama ima korupcije i kriminala“, ilustrirajući to slučajevima dvojice posljednjih glavnih tužitelja Tužiteljstva BiH, „sutkinje Azre Miletić”, protiv koje se vodi postupak u Sudu BiH, te sutkinje Lejle Fazlagić u predmetu „Pravda“, a koja je u bijegu.
Upitan da prokometira upućivanje prijetnji u „slučaju novinara Slobodana Vaskovića“ , Mektić je kazao da Ministarstvo na čijem je čelu, nažalost, nema nadležnosti i instrumenata u tom pogledu, osim što može prikupiti neke informacije i obavještajne podatke i dostaviti ih nadležnoj instituciji/agenciji, navodeći da je iznenađen činjenicom da niko ništa ne preduzima, aludirajući na institucije u čijoj je to nadležnosti.
(FENA) D.V.