2016-11-29 13:42:28
Države sa transparentnim budžetom imaju bolji pristup finansijskim tržištima
SARAJEVO, 29. novembra (FENA) – Transparentnost budžeta podrazumijeva mogućnost građana da dobiju informacije o budžetu koje su pravovremene, tačne, potpune i predstavljene na razumljiv način, rečeno je danas na okruglom stolu o temi „Otvorenost budžeta, građanska participacija i nadzor nad budžetima u BiH“ koji je u Sarajevu organizirala Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa (CPI).
Kako naglašavaju organizatori, manjak transparentnosti u ovom području može dovesti do odabira nepopularnih i neprikladnih programa, te korumpiranosti i zloupotreba budžetskih sredstava.
– Trošenje budžetskog novca je netransparentno, građani imaju pravo da znaju kako se prikuplja i troši budžetski novac, međutim, do sada sve aktivnosti koje su bile usmjerene ka jačanju transparentnosti, nisu uspjele – kazala je grant menadžer Centra za zastupanje građanskih interesa Mirjana Sirćo.
Sirćo je istakla da osim pozitivnih učinaka na kvalitet upravljanja, budžetska transparentnost donosi i značajne finansijske koristi državi.
– Države sa transparentnim budžetom imaju bolji pristup međunarodnim finansijskim tržištima i niže troškove zaduživanja – naglasila je ona.
Imajući u vidu da se razvijanje transparentnosti, participacije i nadzor nad budžetom uvijek svodi na pitanje političke volje, naglašava Sirćo, cilj okruglog stola je da se kroz razgovor vidi spremnost vlasti i institucija da budžetski proces učini odgovornijim.
(FENA) F.F.