2016-11-23 15:45:26
Šuica u Europskom parlamentu upozorila na zagađenje Slavonskog Broda
STRASBOURG, 23. studenoga (FENA) – Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu (EP) Dubravka Šuica izjavila je u srijedu na sjednici EP-a da je čisti zrak, kao i pitka voda i zdravlje, temeljno pravo građana te istaknula zastrašujućom brojku od 400 000 umrlih godišnje zbog zagađenog zraka, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Europske pučke stranke.
“Želim ovdje u Europskom parlamentu spomenuti i problem hrvatskog grada Slavonskog Broda, kao primjer gdje onečišćenje ne poznaje granice i gdje je stopa smrti dostiže i do 222 osobe na 100 000 stanovnika zbog zagađenja koje dolazi iz rafinerije u Bosni i Hercegovini. Stoga, to nije samo problem grada Slavonskog Broda i Hrvatske, nego i cijele Europe jer granica Bosne i Hercegovine prema Hrvatskoj ujedno je i granica prema Europskoj uniji”, izjavila je zastupnica Šuica.
U priopćenju podsjećaju i na slučaj Crnog Brda na području Biljana Donjih. Šuica je, na višekratne zahtjeve lokalnog stanovništva za pomoć, zatražila reakciju i pomoć Europske komisije pri sanaciji Crnog brda kod Biljana Donjih jer kameni agregat ugrožava kvalitetu svakodnevnog života i utječe na zdravlje lokalnog stanovništva.
Zastupnici u Europskom parlamentu jutros su raspravljali o planovima za nova nacionalna ograničenja na emisije određenih atmosferskih onečišćivača do 2030. godine (dušikov oksid i sumporov dioksid).
Zagađeni zrak i dalje je uzrok za oko 400 000 smrtnih slučajeva godišnje, često puta i u mlađim godinama, a Europska komisija procjenjuje da troškovi zdravstvenih usluga kao posljedica onečišćenosti zraka iznose od 390 milijardi eura do čak 940 milijardi eura godišnje.
Komisija, Vijeće i Parlament u srpnju 2016. došli su do dogovora, koji je potvrdio Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane, zatraživši i brojne izmjene i ciljeve, poput drastičnog smanjenja slučajeva prerane smrti od onečišćenja zraka u odnosu na razinu iz 2005. godine i lakše dobivanje financijske potpore iz EU fondova.
Iako je kvaliteta zraka znatno poboljšana u posljednjih nekoliko desetljeća, Europska Agencija za zaštitu okoliša tvrdi da je EU još uvijek daleko od postizanja razine koja je prihvatljiva za ljude i okoliš, a posebice su pogođeni stanovnici gradova.
Mjere sadržane u prijedlogu Direktive o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih onečišćivača smanjile bi utjecaj atmosferskih onečišćivača na zdravlje čak za 50 posto do 2030. godine, navodi se u priopćenju.
(FENA) R.G.