FENA Novost: U BiH radionice za restauraciju pisane građe iz osmanskog perioda

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-16 14:43:46

U BiH radionice za restauraciju pisane građe iz osmanskog perioda

SARAJEVO, 16. novembra (FENA) – U Arhivu BiH, Historijskom arhivu i Arhivu Hercegovačko-neretvanskog kantona bit će postavljene tri zasebne radionice za restauraciju pisane građe, a njihov osnovni zadatak je popravka oštećenih rukopisnih i historijskih dokumenata koji su ostali iz perioda osmanske vladavine.

Dio je to projekta “Obnova kulturne baštine na Balkanu” koji Institut Yunus Emre provodi pod pokroviteljstvom Centralne Banke Republike Turske i Ministarstva za razvoj Republike Turske.

Institut od 2012. godine vodi taj projekt koji obuhvata digitaliziranje pisane građe iz osmanskog perioda, čime štiti tu građu i omogućava njeno lakše korištenje u svijetu nauke, a dosad je digitalizirano ukupno 10.000 rukopisnih i 5000 štampanih djela koja se nalaze u BiH, Hrvatskoj, Makedoniji i Kosovu.

Radovi u BiH obavljeni su u velikom broju institucija, biblioteka, arhiva i tekija, a kao rezultat digitalizirano je 1.756 rukopisnih i 3.367 štampanih djela.

Za vrijeme tih radova ustanovljeno je da je značajan dio rukopisa vremenom oštećen i ima potrebu za naučnom restauracijom. Polazeći od toga, Institut Yunus Emre će postaviti u Arhivu BiH, Historijskom Arhivu Sarajevo i Arhivu HNK radionice za restauraciju rukopisa, u kojima je sadržan sav potrebni materijal i oprema.

Radionice će biti postavljene pod tutorstvom penzioniranog direktora Biblioteke rukopisa Sulevmanive dr. Nevzat Kava i neće imati samo za cilj obradu građe iz tih arhiva, već i restauraciju djela koja se nalaze kod drugih osoba i institucija.

– Također, u skorijoj budućnosti planirano je organiziranje programa obuke za stručnjake, koji će raditi u tim radionicama – saopćio je Turski kulturni centar Yunus Emre. 

(FENA) L.A.