2016-11-16 13:40:57
Sinno: Pitanje strukturnih reformi i dalje mora biti visoko na dnevnom redu
SARAJEVO, 16. novembra (FENA) – Zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH Khaldoun Sinno je, prezentirajući danas u Sarajevu Izvještaj za BiH u 2016. godini članovima Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH, istaknuo da je u izvještaju prepoznato da su napravljeni uspješni koraci ka Evropskoj uniji, naročito kad se govori o Mehanizmu koordinacije koji je usvojen.
Po njegovim riječima, napravljen je značajan napredak i u pogledu Reformske agende i adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
– Ubrzo ćemo imati posjetu komesara Johanesa Hana koji će nam donijeti upitnik, što znači da se BiH sprema na jedan drugi nivo ovog postupka pristupanja – kazao je Sinno.
Osvrnuvši se na ključne nalaze u izvještaju, ocijenio je da su urađene „brojne, jako bitne stvari, ali ipak postoje područja koja zahtijevaju izvjesna poboljšanja“.
– Kao što je komesar Han kazao u prezentaciji za Evropski parlament prošle sedmice, pitanje dubokih strukturnih reformi i dalje mora biti visoko na dnevnom redu vašeg rada. To jeste i sastavni dio Reformske agende i to je jedno od ključnih pitanja na kojem morate poraditi kako biste se još više približili Evropskoj uniji – istaknuo je Sinno.
Dodao je da očekuju „političku posvećenost, ali i praktičnu posvećenost svih lidera, vas, vaših politika, premijera i svih drugih“.
– Želimo da ovo bude prioritet svih vas. No, mi smo isto tako vidjeli napredak u pogledu Reformske agende. Usvojen je Mehanizam koordinacije, što je izuzetno bitno. Usvojena je i Strategija za transport – podsjetio je Sinno, te naveo da čekaju druge strategije koje su podjednako važne.
Kazao je da su urađeni i popis stanovništa i domaćinstava. Zatim, zakonodavstvo protiv diskriminacije je usklađeno s pravnom stečevimom EU.
Osvrćući se na pitanja na kojima treba poraditi i koja su još otvorena, kazao je da smatraju da postoji potreba za nastavkom provedbe Reformske agende.
– Spomenuo sam da je potrebno da donesemo strategije, naročito strategije u oblasti poljoprivrede, energije i okoliša koje će biti zajedničke za čitavu državu. Ovo je naročito bitno u kontekstu regionalne saradnje i regionalne slike – napomenuo je Sinno, dodajući da će biti u prilici da povećaju pristup IPA sredstvima „ako imamo ove strategije donesene“.
Vladavina prava je, također, jedno od ključnih pitanja kojim se treba pozabaviti.
– Nezavisnost pravosuđa, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala. Također, moramo da se bavimo okvirom za sprečavanje pranja novca i borbu protiv terorizma – kazao je Sinno.
Da bi čitava BiH krenula naprijed, ocijenio je da mora imati snažnu, djelotvornu i efikasnu javnu upravu koja će sve to voditi. Isto tako, mora se osigurati usklađenost, odnosno poštivanje odluka Evropskog suda za ljudska prava.
– Sloboda izražavanja i dalje predstavlja izvjesnu zabrinutost zato što je i dalje prisutno zastraživanje novinara. Imamo probleme i s netransparentnim vlasništvom medija. To je nešto što je problematično i na čemu bismo trebali raditi – naglasio je Sinno.
Što se tiče izbora, podsjetio je da opet u Mostaru nisu održani lokalni izbori, te da je to i dalje otvoreno pitanje na kojem treba raditi i koje treba čim prije riješiti.
Govoreći o reformi javne uprave, kazao je da je ona u ranoj fazi, „tu nema nekog velikog napretka“.
– Tu imamo nedovoljnu političku podršku za reforme u cijeloj zemlji, nemamo harmoniziran pristup u izradi politika i koordinaciji. To je još otvoreno pitanje – ocijenio je Sinno.
Što se tiče pravosuđa, kazao je da „tu imamo neki nivo pripreme, bitno je da se napravi određeni napredak“. Po njegovim riječima, postoje i dalje politički motivirane prijetnje pripadnicima pravosuđa, zatim veliki broj neriješenih sudskih predmeta i neadekvatne procedure.
– Isto tako, imamo situaciju koju treba riješiti, a to je sprečavanje političkog uticaja na neovisnost pravosuđa – naveo je Sinno.
Kad je u pitanju borba protiv korupcije, pravni i institucionalni okvir i dalje su vrlo slabi i neadekvatni, „imamo fragmentirane akcione planove i široko rasprostranjenu korupciju“.
– U tom mislu trebamo imati političku posvećenost koja deklarativno postoji, ali moramo vidjeti rezultate. Što se tiče organiziranog kriminala, tu također vidimo da je napravljen izvjesni napredak i ovo je izuzetno bitno za borbu protiv političkih uticaja – smatra Sinno.
Ocijenjeno je da je napravljen određeni napredak u pogledu ljudskih prava i zaštite manjina.
Što se tiče slobode izražavanja, tu također postoji izvjestan nivo spremnosti, „ali se ne vidi neki napredak“.
– To je i dalje pitanje koje je bitno obraditi kako bi se BiH što više približila EU. Na ovome i dalje treba dodatno poraditi. Treba poraditi na finansijskoj stabilnosti javnih emitera – kazao je Sinno, dodajući da su i dalje prisutne prijetnje novinarima i netransparentnost vlasništva nad medijima.
Kada je riječ o javnim nabavkama, vidljiv je izvjestan nivo pripreme i napretka.
– Što se tiče ekonomskih kriterija, tu smo još u ranoj fazi razvoja funkcionalne tržišne ekonomije. Tu nam je bitno da imamo malo dinamičniji privatni sektor i to je sastavni dio Reformske agende – naveo je Sinno, ističući da veliku zabrinutost izaziva veoma visoka stopa nezaposlenosti među mladima.
(FENA) M.B.