FENA Novost: ‘Građanke za ustavne promjene’ traže bolji položaj žena kroz ustavne reforme

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-15 14:53:58

‘Građanke za ustavne promjene’ traže bolji položaj žena kroz ustavne reforme

MOSTAR, 15. studenoga (FENA) – Inicijativa “Građanke za ustavne promjene” predstavila je u Mostaru dokument u kojem je iznijela svoje prijedloge ustavnih reformi koje se fokusiraju na otklanjanje spolne diskriminacije i poboljšanje položaja žena u bosanskohercegovačkom društvu.

Članice Inicijative, nevladine udruge FORMA F i Univerzum Mostar, izdvojile su pet prioriteta koje bi trebalo imati u vidu u procesu usvajanja ustavnih reformi u Bosni i Hercegovini.

– Željele smo se uključiti u događanja i reforme koje se u BiH događaju ili će se događati. Činjenica je da u tome uvijek sudjeluje muškarci, mahom politički lideri, njih šest-sedam, koji bez konzultacija s bazom donose odluke o životima građana i građanki – kazala je u izjavi za novinare predsjednica udruge Forma F Mirjana Penava.

Građanke za ustavne promjene kao prvi prioritet koji bi se trebao uzeti u razmatranje pri izmjeni Ustava BiH ističu uklanjanje rodne diskriminacije iz tog dokumenta koji je u sadašnjem obliku pisan isključivo u muškom rodu.

Tako bi, na primjer, pored termina državljanin, ministar, delegat, u Ustav trebalo uvesti ženski oblik tih imenica: državljanka, ministrica, delegatkinja.

Primjena afirmativnih mjera (pozitivne diskriminacije) trebala bi biti uobičajena praksa u svim segmentima života od upisa u škole, preko zapošljavanja do popunjavanja mjesta u izvršnoj, sudskoj i zakonodavnoj vlasti, a sve s ciljem izjednačavanja uloge žena i muškaraca u bh. društvu.

Treći prioritet koji su definirale Građanke za ustavne promjene je osiguravanje jednakih prava koji se tiču zdravstvene, socijalne i obiteljske zaštite, koje sada jako variraju od općina, preko županija do entiteta.

Građanke za ustavne promjene zalažu se i za veću sudsku zaštitu ljudskih prava i sloboda, kao i uvođenje načela direktne demokracije u Ustav BiH.

Trenutni Ustav BiH ne predviđa mogućnost da pojedinac ili skupina građana ili građanki pokrene inicijativu za izmjenu ili dopunu Ustava, za razliku od ustava razvijenih zemalja, ali i ustava zemalja u regiji.

Inicijativa “Građanke za ustavne promjene” smatra kako bi načelo direktne demokracije uvelike pridonijelo ostvarivanju većeg stupnja demokracije te omogućilo građanima i građankama da imaju utjecaj na političke odluke koje se donose u zemlji.

– Nevladine organizacije imaju jako dobru sliku potreba i prioriteta kada je u pitanju svakodnevni život i nadamo se kako će se naše preporuke čuti i uvažavati prilikom usvajanja svih budućih reformi – poručila je Penava.

 

 

(FENA) I.B.