2016-11-14 13:26:49
Stevanović: Ne boli povremeno izmjeriti nivo glukoze u krvi
SARAJEVO, 14. novembra (FENA) – Dijabetes je stanje u kojem tijelo ima problema s kontroliranjem nivoa glukoze (šećera) u krvi. Javlja se kad tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili proizvedeni inzulin ne djeluje kako treba.
Na pres- konferenciji organiziranoj na Svjetski dan dijabetesa šef Odjeljenja interne medicine Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Dragan Stevanović stoga je ukazao na značaj preventivnog djelovanja (mjerenje nivoa šećera u krvi) pogotovo u slučaju pojave simptoma poput žeđi, konzumiranja mnogo vode, obilnog i čestog mokrenja, malaksalosti i sušenja usta.
– Ništa ne boli povremeno izmjeriti nivo glukoze u krvi, natašte. Dostupno je u svim zdravstvenim ustanovama, gotovo svakoj apoteci, udruženjima dijabetičara – kazao je.
Po njegovim riječima važno je hraniti se zdravo (bez bijelog brašna, bijelog šećera) uz što više povrća te uz mnogo kretanja i manje sjedenja, posebno za kompjuterom.
Naglasio je da se tip 1 dijabetesa ne može prevenirati, može se rano otkriti i odmah liječiti, a liječenje je doživotno i isključivo inzulinom. Nasreću, kaže dr. Stevanović, mala je stopa ukupnog broja dijabetičara tog tipa.
Tip 2 ili tip gojaznih dijabetičara (vezan za ljude koji se ne kreću, prekomjerno jedu tjesteninu i slatkiše) češće se pojavljuje, ali se može primarno i sekundarno prevenirati. To znači prvenstveno izbjegavati gojaznost i preferirati kretanje.
– Ako se svaki dan prekomjerno jede (i to ugljikohidrati) a pritom se ne kreće i ne troši ta energija, neminovna je gojaznost, inzulinska rezistencija i na kraju dijabetes – kaže on.
Na pitanje za rizične grupe dr. Stevanović sa žaljenjem ističe da su to sve kategorije stanovništva. Kaže da, već osnovci, imaju dijabetes tipa 2 te da su to sve češći slučajevi.
– Rizična grupa su svi koji dolaze u dodir s hamburgerima, sendvičima, slatkišima, koji sjede za kompjuterom… Starosna granica se sve više pomjera, pa sve više obolijevaju ljudi mlađe dobi – kazao je.
I direktor Opće bolnice Zlatko Kravić naglasio je važnost prevencije te upozorio da je dijabetes osim zdravstvenog predstavlja i ekonomski problem.
– Istraživanja na svjetskom nivou pokazuju da se tek sedam posto od ukupne sume koja se troši za liječenje dijabetesa troši na lijekove i inzulin, 53 posto na troškove bolničkog liječenja, a preostali procent novca troši se na liječenje posljedica i komplikacija dijabetesa. Zato je važna preventiva – naglasio je.
Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se 14. novembra, a šira javnost nastoji se upozoriti da je vrlo važno otkriti dijabetes na vrijeme.
Povodu Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, u Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu danas je organizirana, za građane besplatna, akcija kontrole nivoa šećera u krvi. Odziv pacijenata bio je znatan, među njima ima i onih koji su tek saznali da imaju dijabetes, a radi se o osobama srednje dobi.
Statistika pokazuje da je u FBiH u porastu incidenca obolijevanja djece i mladih od dijabetesa kao što je u porastu i broj oboljelih u svijetu.
Procjenjuje se da u BiH dijabetes ima oko 350.000 ljudi. Zabrinjava činjenica da ima mnogo neotkrivenih slučajeva, a kad im se dijabetes i dijagnosticira oni već imaju komplikacije.
(FENA) E.F.