FENA Novost: Malim koracima na lokalnom nivou stvara se povoljan ambijent u društvu

Desk FENA






[EMAIL TITLE]


2016-11-10 13:02:41

Malim koracima na lokalnom nivou stvara se povoljan ambijent u društvu

SARAJEVO, 10. novembra (FENA) – Friedrich Ebert Stiftung i Ženska mreža BiH okupili su danas u Sarajevu  predstavnice udruženja širom BiH na konferenciji organiziranoj u namjeri da se skrene pažnja javnosti i donositelja odluka u BiH na nedostatak aktivnih te pozitivnih ekonomskih mjera koje bi usmjerile pažnju domaćih i međunarodnih ekonomskih institucija na kontinuirani izostanak dijaloga, suradnje u eliminaciji ekonomskog nasilja žena u BiH.

Dekanesa Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Banjoj Luci Marija Knežević mišljenja je da je važno ekonomski osnažiti žene, ali da je kod njih možda bitnije jačati samopouzdanje da bi njihova sposobnost došla do izražaja.

– Naše žene su jake, prirodno zdravije od muškaraca, realnije. U biznisu su mnogo istrajnije, a firme kojima rukovode žene duže opstaju. One nisu megalomani u biznisu, ali su zato sigurne. Zato je važno osnažiti žene da preuzmu ključnu ulogu – kaže ona.       

Ističe da su žene spremne preuzeti tu ulogu, mnogo spremnije nego što imaju podršku svih prvenstveno muževa (muškaraca), a potom i društva.  

– Naše žene uglavnom ne očekuju podršku od muževa, ali imaju problem što oni smatraju da ona ne treba da se aktivira. Koliko god da su sposobne, sposobnost žene ne može da dođe do izražaja zbog nedostatka podrške – ističe.    

Knežević je i vlasnica seoskog gazdinstva te je primjer kako žena može biti uspješna. Ona kaže da je  zadovoljna sa svojim suprugom “zato što mi ne smeta”. Naglašava da žene na selu mogu da pokrenu mnogo vrsta biznisa i ističe da je upravo u procesu povratka selu važna uloga žena jer je proizvodnja zdrave hrane, briga o obitelji, životu u zdravoj sredini i razne vrste usluga upravo djelatnosti za žene.       

I volonterka Udruženja žena “Jadar” iz Konjević – Polja Tamara Cvetković vjeruje u potrebu ekonomske nezavisnosti žena u BiH. Pod tim, kako kaže, podrazumijeva da većina njih ima neki svoj biznis da bi mogla prehraniti ostale članove obitelji.  

– Žena je vodilja u obitelji, od nje sve kreće – kaže ona. Dodaje da se postepeno mijenja slike o ženama, pogotovu onima na selu a donatori i lokalni nivoi vlasti prepoznali su njihov utjecaj i rad pogotovo u ruralnim područjima.    

Navodi primjer Udruženja “Jadar” koje od 2003. godine radi na ekonomskom osnaživanju žena jer misle da je to ženama na toj regiji (pogotovo povratnicama) donijelo prihode s kojima su osigurale školovanje djeci i prehranile obitelj.   

– Takvim malim koracima na lokalnom nivou stvaramo povoljan ambijent u društvu – smatra ona.  

Sudionice su mišljenja da je Ženska mreža konferencijom “Feminizacija siromaštva u BiH” uradila značajan korak u ekonomskom osnaživanju žena. Iako svjesne da je to težak i mukotrpan put, vjeruju da je moguće promijeniti stanje u društvu.     

(FENA) F.F.